İstanbul sele teslim, AFAD'dan son dakika uyarısı!

İstanbul, günlerdir gelen uyarıların ardından sağanak yağışın etkisi altına girdi. Megakentte sağanak yağış nedeniyle trafik de kilitlendi.

Gündem 15.08.2022, 11:15 15.08.2022, 11:31
İstanbul sele teslim, AFAD'dan son dakika uyarısı!

Hafta boyunca, İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 17 il için sağanak yağış uyarıları yapılmıştı. Beklenen kuvvetli yağış sabah saatlerinden itibaren kenti etkisi altına aldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İstanbul için çok sayıda uyarıda bulunmuştu. 

Anadolu Yakası'nda aniden bastıran yağış nedeniyle Maltepe'de yollar kısa sürede göle döndü. Altayçeşme Mahallesi'nde otomobiller yolda mahsur kaldı. Araçları kurtarmak için çalışmalar devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yoğunluk haritasına göre trafik saat 10.00'da yüzde 54 olarak ölçüldü.

'ÖĞLE SAATLERİNE KADAR DEVAM EDECEK'

AKOM'dan yapılan açıklamada, "Sabah saatlerinde Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde etkili olan sağanak yağmurun ilerleyen saatlerde etkisini arttıracağı, öğle saatlerine kadar gök gürültüsü ve şimşek ile beraber yer yer yoğun sağanak geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki saatlerde Anadolu yakasında yoğun yağış geçişleri yaşanması beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.

AFAD'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Şiddetli sağanak yağışın devam etmesinin ardından AFAD'dan son dakika uyarısı geldi. Şiddetli yağışın devam etmesinin beklendiği vurgulanan mesajda "sel, yıldırım, dolu, hortum vb. gibi durumlara karşı tedbirli olun" deninldi.

Yorumlar (0)
20
açık