İstinaftan skandal karar: Çocuğa istismar davasında 'rızası var' kararını onadı

İstinaf, yerel mahkemenin 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Nutku Can A.'ya 'mağdurun rızası' olduğu gerekçesiyle verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasını onadı.

Gündem 10.08.2022, 14:24
İstinaftan skandal karar: Çocuğa istismar davasında 'rızası var' kararını onadı

İzmir'de, lise öğrencisi V.T.'ye (15) cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen Nutku Can A.(24), 'mağdurun rızası' olduğu gerekçesiyle 2,5 yıl hapse çarptırıldı. Heyet, suç vasfını 'reşit olmayanla cinsel ilişki' olarak değiştirip verdiği cezayı da sanığın 'geleceği üzerindeki etkilerini' dikkate alıp 2 yıl 1 ay hapse indirdi. İtiraz üzerine dosya İstinaf Mahkemesi'ne taşındı. Ceza dairesi, oy birliğiyle istinaf başvurusunun kesin olarak reddine karar verdi ve cezayı onadı. 

DHA'nın aktardığına göre, şikayet üzerine Nutku Can A. hakkında 'çocuğa cinsel istismar' suçundan Karşıyaka 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, V.T.'nin verdiği ifadeyle, olay anına ilişkin detaylı anlatımının birbiriyle çeliştiğini belirtti. 

AVUKATLARIN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Karara itiraz eden V.T.'nin avukatları, müvekkillerinin hileyle iradesinin ortadan kaldırıldığını ve bu durumun yasada cezanın ağırlaştırılması gerektiğini ve bu maddenin ihlal edildiğini savundu. İtiraz üzerine dosya İstinaf Mahkemesi'ne taşındı. Dosyayı inceleyen İzmir Bölge İdare Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın 'bulunmadığına' kanaat getirdi. Ceza dairesi, oy birliğiyle istinaf başvurusunun kesin olarak reddine karar verdi. 

Yorumlar (0)
23
açık