İYİ Parti'de 'tezkere' çatlağı: Akşener'in kararına uymadı

İYİ Parti'nin Irak ve Suriye tezkeresine tezkere için "Evet" oyu vereceklerini açıklamasının ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz'ın tezkereye "Hayır" dediği ortaya çıktı.

Gündem 27.10.2021, 10:31 27.10.2021, 11:09
İYİ Parti'de 'tezkere' çatlağı: Akşener'in kararına uymadı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere Irak ve Suriye'ye gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda CHP ve HDP'nin "Hayır" oylarına karşı AKP,  MHP ve İİYİ Parti'nin "Evet" oylarıyla kabul edildi. 

DURMUŞ YILMAZ GRUP KARARINA UYMADI

Cumhuriyet'de yer alan habere göre İYİ Parti'de Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin açıklamayı 20 Ekim tarihinde partinin genel başkanı Meral Akşener yapmış ve "Evet" oyu vereceklerini belirtmişti. İYİ Parti'nin aldığı grup kararına rağmen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tezkereye "Hayır" oyu verdiğini açıkladı.

'PUSULAYI 'RET' DEYİP İMZALADIM'

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın oy pusulasını paylaştığı tweeti alıntılayan Yılmaz, "Sistem parmak izimi okumadığı için ben de bu pusulayı "ret" deyip imzaladım. Ancak oylama elektronik oylama yerine parmak kaldırmak suretiyle yapılınca 'Hayır' diye parmak kaldırdım ve pusulayı yırtıp çöpe attım. Keşke saklasaymışım" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu