Kandilli''den ''İstanbul'' için korkutan uyarı: Ölümleri görmeye daha net başlayacağız

Kandilli''den ''İstanbul'' için korkutan uyarı: Ölümleri görmeye daha net başlayacağız Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, yağışların ve barajlardaki su oranının azalmasına da bağlı olarak kuraklık uyarısında bulundu. İstanbul için kuraklığın depremden daha tehlikeli olduğunu vurgulayan Adil Tek, ''''İstanbul’da rekor sıcak günler hep son yıllarda ve bu günlerin yaşanma sıklığı artıyor. Felaket kelimesini kullanabiliriz'''' dedi.

Gündem 18.12.2020, 13:05 18.12.2020, 13:05
Kandilli''den ''İstanbul'' için korkutan uyarı: Ölümleri görmeye daha net başlayacağız

İklim krizinin global bir sorun olduğunu belirten Tek, ''İstanbul’un asıl sorunu aşırı nüfus artışı ve ormansızlık. İstanbul için sürdürülebilir bir ekonomi ve kent yaşamı bu şekilde mümkün değil'' ifadelerini kullandı.

Tek, ekim ayında verdiği demeçte, ''İstanbul'un 70-80 günlük suyu kaldı'' ifadesini kullanmıştı

Hürriyet'ten Emre Eser'in haberine göre Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, iklim krizinin küresel bir tehlike olduğunu belirtip İstanbul’un büyük bir nüfus ve ormansızlaşma sorunu yaşadığını söyledi.

Yaklaşık 100 yılı aşkın sürenin ölçümlerinin yapıldığını ve İstanbul'un ortalama sıcaklığının 1,5 derece arttığını kaydeden Tek, ''İstanbul’daki bu artış uluslararası kurumların ölçümlerine göre dünya ve Avrupa ile paralel. Bu durum tarımda ve sanayide hatta aklınıza gelecek her alanda büyük bir sorun demek. Bu şartlarda ekonomik sürdürülebilirlik mümkün değil" diye konuştu.

İnsanlarda su kıtlığı ve kuraklık gibi hayati derecede önemli bilincin oluşmadığına vurguda bulunan Tek, ''Türkiye’de çok sayıda deprem olmasına rağmen gerçek deprem bilinci 1999’dan sonra oluştu. İnsanlar yaşamadan asla gerçek farkındalığa sahip olmuyor. İstanbul’u bekleyen su kıtlığı tehlikesi için de acil olarak günlük 2 saati aşmayacak şekilde sembolik su kesintilerinin yapılması şart. Başka türlü insanların tüketim alışkanlıkları değişmeyecek. Sembolik kesintiler bu konuda davranışları değiştirecek. Aşırı hava olayları ve kuraklık tehlikesi artık ciddi boyutta. Çok yakında iklim kaynaklı ölümleri görmeye daha net başlayacağız. Zaten iklim ölümleri bilimsel olarak depremden daha büyük bir tehlike'' ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
19
açık