Katili 30 kez şikayet etti

Şanlıurfa’da 6 Mayıs’ta öldürülen Hülya Elkoca’nın katili Mehmet Aslan hakkında daha önce uzaklaştırma kararı aldırdığı ve 30 kez şiddet başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Hülya Elkoca, onca şikâyete rağmen korunmadı.

Gündem 09.05.2022, 10:30
Katili 30 kez şikayet etti

Viranşehir’de 6 Mayıs’ta hakkında uzaklaştırma kararı olan Mehmet Aslan tarafından öldürülen Hülya Elkoca, daha önce Emniyet’e 30 kez şiddet başvurusu yaptı.

Viranşehir’de 42 yaşındaki Hülya Elkoca, 6 Mayıs’ta daha önce birlikte yaşadığı ve hakkında birçok kez uzaklaştırma kararı aldırdığı Mehmet Aslan tarafından katledildi. Kadının evine çocuk bahanesiyle zorla giren Aslan, Elkoca’yı 19 yaşındaki Down sendromlu çocuğunun gözleri önünde silahla vurarak öldürdü. Saldırgan yakalanırken Elkoca ise kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Elkoca, Viranşehir Yeni Aile Mezarlığı’nda defnedildi.

MÜDAHALE ETMEDİLER

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Hülya Elkoca’nın kardeşi Deniz Elkoca, ablasının şiddete maruz bırakıldığını ve en az 30 kez Emniyet’e başvurarak, “Bu adam beni öldürecek” demesine rağmen korunmadığını belirtti. Elkoca, “Ablam ayrılmak istediği için öldürüldü, bunu kaç defa emniyette de dile getirdi. Ancak kimse müdahale etmedi” dedi.

Olay günü ablasını aradığını ancak telefonu katil Aslan’ın açtığını aktaran Elkoca, “Ablamın banyoda olduğunu söyledi. Ablam ve yeğenimin konuşmasına neden izin vermediğini sordum. Bunun üzerine ‘Suç sende onun üzerinde baskı kurmama izin vermedin’ dedi” diye konuştu.

SİSTEMATİK ŞİDDET

Polisle birlikte ablasının evine gittiğini söyleyen Elkoca, şunları ifade etti: “Polisler bana ablamın yaşadığını ve aşağıya indireceklerini söyledi. Yukarı çıkmama izin vermediler. Bende merdivenlerde bekledim. Ablamın vurulmuş halde sedye ile aşağıya getirildiğini gördüm. Aslan her zaman sorun yaratıyordu. Ablam 5 yıllık evliliği süresince gerek psikolojik gerekse de fiziksel olmak üzere defalarca şiddette maruz kaldı. 20 ya da 30 kez Emniyet'e gidip geldik, uzaklaştırma kararı verdiler. Ablam çok defa ‘bu adam beni öldürecek’ dedi. Ablamın önceki evliliğinden olan 3 çocuğuna dönük psikolojik şiddette bulunuyordu. Önceki eşine de şiddet uyguluyormuş. Ablam ondan ayrılmak istediği için öldürüldü. Bunu kaç defa Emniyette de dile getirdi. Ancak kimse müdahale etmedi. Katledildiği zaman uzaklaştırma kararı yoktu. Ablam ondan ayrılmak istediği zaman Aslan sürekli kızını bahane ederdi.”

Yorumlar (0)
22
açık