Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binalara kapıyla bariyer oluşturdular

Yıkımına karar verilen binalara ''kapılı'' önlem Yaşanmasına muhtemel gözüyle bakılan İstanbul depremi öncesi çürük veya hasarlı binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi ve yıkılması faaliyetleri gerçekleşiyor. Ancak Avcılar''daki binalarda alınan önlemler ise pes dedirtecek nitelikte.

Gündem 20.12.2020, 11:36 20.12.2020, 11:36
Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak binalara kapıyla bariyer oluşturdular

Binaların önüne herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için sac veya demirler yerine kapıların konması vatandaşı şaşkınlığa uğrattı.

* Avcılar Merkez Mahallesi’nde yıkılmasına karar verilen bir binadaki kapılar tek tek sökülerek, araç ve yaya trafiğine tehlike yaratmaması için daha önce de olduğu gibi yine kapılı bariyerler oluşturuldu.

BİNALARIN YENİLENMESİNE HIZ VERİLDİ

* Kentsel Dönüşüm Yasası’nın 18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe girmesinden sonra eski binaların yoğun olduğu özellikle Merkez, Üniversite ve Mustafakemal Paşa Mahallesi’nde binaların yenilenmesine hız verildi. 

BİN 150 BİNA KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRDİ

* Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana büyük bölümü son 1 yılda olmak üzere bin 150’ye yakın bina kentsel dönüşüme girdi. Binaların bir bölümünde oturanların yargı yoluna gitmesi nedeniyle yıktırılması zaman alırken, yıkım işini üstlenen firmaların aldığı önlemler arasında yer alan ‘Kapılı bariyer’ yönteminin sık uygulandığı görüldü. 

* Son olarak Merkez Mahallesi’ndeki Namık Kemal Caddesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında kademeli yıkımına başlayan binanın yaya ve araç trafiğine zarar vermemesi amacıyla daha önce de çeşitli binalarda olduğu gibi odalardaki tahta kapılar tek tek sökülerek binanın çevresinde bariyer oluşturuldu. 

* ‘Kapılı bariyeri’ gören yoldan geçenler bunu yadırgarken, belediyeden yaya ve araç güvenliği için daha etkili önlem alması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
22
açık