Kılıçdaroğlu, Akşener'le hemfikir: 13. cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak

Akşener'in, "Başbakanlığa adayım" söylemi siyaset arenasında gündeme bomba gibi düşerken CHP lideri Kılıçdaroğlu, hedef odaklı bir sonuç olacağını belirtti. 'İktidara gelme' düşüncesinde ise Akşener'le hemfikir olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ben, “Dostlarımızla geleceğiz” diyorum; Meral Hanım, “13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” diyor" dedi.

Gündem 26.09.2021, 10:56 26.09.2021, 09:02
Kılıçdaroğlu, Akşener'le hemfikir: 13. cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuşmayı köşesine taşıdı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Halk TV'de "Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa talibim" açıklamasını "Çok su kaldıracak" şeklinde yorumlayan Balbay, yazısının devamında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yer verdi. 

Baybay'ın Cumhuriyet'teki köşe yazısı şu şekilde:

- Bu iktidarın bittiğini kendileri de biliyor. Aslında Saray’daki de biliyor. Etrafındaki beslemeler ellerindeki gücü, imkânları kaybetmemek için bu gerçeği kendisine söylemiyorlar. Hatta tam tersini söylüyorlar.

- Gelinen nokta, tam bir çoklu organ yetmezliğidir. Bizim sıklıkla vurguladığımız beş temel alandaki sorunlar giderek derinleşiyor. Demokrasi, toplumsal barış, ekonomi, eğitim, dış politika darmadağınık. Ama bunlar çözülemez değil. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. İktidarda bu yönde bir irade kalmadı. İşte yurtlar, böyle bir sorunun varlığını bile görmüyorlar. 

- Bu iktidarın alternatifi oluşmuştur. Bunu Saray’daki de görüyor. Bütün amacı oluşmuş olan yeni iktidar seçeneğini ortadan kaldırmak. Devletin, devlet kurumlarının imkânlarını da bunun için kullanmaktan çekinmiyorlar.

- Gerek Sayın Akşener’le gerek Milleti İttifakı’nın öteki bileşenleriyle gerekse ittifak dışındaki muhalefet partileriyle yeni iktidar hedefli, temel sorunların çözüm yöntemleriyle ilgili sürekli görüşüyoruz. Bunlar kamuoyu önünde ya da ayrıca oluyor. Hem genel başkanlar hem genel başkan yardımcıları düzeyinde. 

- Millet İttifakı’na katılanların sayısı artabilir. Ama mesele sayı değil. İktidar hedefli, sorunlara çözüm üretme hedefli güçlü bir anlayış. Bu oluştu. Elbette her partinin genel başkanının farklı değerlendirmeleri olacaktır. Ama hedef odaklı beraberlik sonuç alacak. Bundan en ufak bir şüphem yok. Bunu söyleme şekli değişik olabilir. Ben, “Dostlarımızla geleceğiz” diyorum; Meral Hanım, “13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” diyor.

- HDP, ittifak bağlamında farklı bir siyaset yürütüyor. Bağımsız olarak seçime girmekten yana oldukları anlaşılıyor. Bu yöndeki düşüncelerinin ayrıntılarıyla hiç ilgilenmiyorum.

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu