Kılıçdaroğlu, 'Bu elektriğe çökme vergisidir' demişti... EPDK'den yanıt geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “elektriğe çökme vergisi” ifadesine ilişkin açıklama yaptı.

Gündem 20.09.2022, 18:27
Kılıçdaroğlu, 'Bu elektriğe çökme vergisidir' demişti... EPDK'den yanıt geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, Elazığ'da gerçekleştirilen grup toplantısında, "EPDK bir karar aldı. 'Fazla elektriği bana satacaksın, sana para vermeyeceğim.' Bu elektriğe çökme vergisidir. Bu ancak olağanüstü koşullarda olacak bir kuraldır. Ortada savaş yok. Yatırım yapılmış, sen onun enerjisine çöküyorsun. Bu da suç. Anayasaya, hukuka, adalete aykırı" ifadelerini kullandı. 

EPDK, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sözlerine ilişkin bir açıklama yayınladı.

'YÖNTEM VE KURALLAR BELLİDİR'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Öncelikle belirmek isteriz ki Sn. Kılıçdaroğlu’nun düzenlememize yönelik kullandığı "elektriğe çökme vergisi" ifadesi haksız bir ithamdır ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Zira lisanssız elektrik üretim uygulamasının hedefi, tüketilen enerjinin üretilmesi -yani ihtiyaç duyulan enerjinin- üretilmesidir. Bunun yöntemi, kuralları bellidir ve bu yolla sağlanan fayda herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil “bütün tüketicilere” yansıtılır. Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesinin yöntem ve kuralları da bellidir.

'YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ'

Kurumumuzdan lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilme imkanına sahiptir. Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde hedefin tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı görülecektir. EPDK hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye çökmez, ya da yatırımından ötürü cezalandırmaz. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir. Kurum olarak düzenlememiz ile ilgili bütün muhataplarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en doğru şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz."

Yorumlar (0)
18
açık