Kılıçdaroğlu: HDP'yle de görüşüyoruz

Altı muhalefet liderinin buluşması sonrası HDP'nin neden davet edilmediği tartışmalarına yönelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "HDP'yle de görüşüyoruz" ifadesinde bulundu.

Gündem 13.02.2022, 13:45 13.02.2022, 13:53
Kılıçdaroğlu: HDP'yle de görüşüyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun davetiyle bir araya gelen muhalefet liderlerinin toplantısı tartışma yarattı.HDP'nin yer almadığı toplantı sosyal medyada tepki alınca Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon programında Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada  “HDP’yi yok saymıyoruz. Hiçbir partiyi de yok sayamayız. Öyle yaparsak bu demokrasiye inanmadığımızı gösterir." dedi

'BİR SORUN YOK'
Kılıçdaroğlu açıklamalarına şöyle devam etti.

"Bu çalışma, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi geçiş çalışmasını yürüten altı parti arasında yapıldı. Biliyorsunuz altı partinin genel başkan yardımcıları birlikte çalıştılar ve bir metin hazırladılar.Çok iyi çalışılmış, çok zengin bir metin. Metin üzerinde altı genel başkanın bir görüş ayrılığı yok.Bu süreçte biz her parti ile görüştük. Bu görüşmelerimiz sürecek.HDP’yle de görüşüyoruz. İhtiyaç olduğunda yine görüşeceğiz.Onlar görüşlerini paylaşmak isterlerse bize gelebilirler,ihtiyaç olduğunda biz gideriz.Görüşlerimizi paylaşırız. Kamuoyuyla da zaten paylaşıyoruz  Bir sorun yok.”

'KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK'

"Kılıçdaroğlu bir sonraki toplantının tarihinin 28 Şubat olarak belirlenmesinde özel bir anlam olmadığını da belirterek "Çalışmamızı mümkün olduğu kadar zaman yitirmeden yürütmek istiyoruz. Bir sonraki toplantı için hazırlıklar yapılması gerekiyor. O açıdan mümkün olan en uygun zamanı belirledik. Yoksa bir hafta sonraya Mart başına da bırakabilirdik. Ama hazırlıkların o güne yetişebileceği düşünüldüğü için 28 Şubat olarak belirledik” dedi.

28 ŞUBAT'TA DAHA BÜYÜK TOPLANTI OLACAK

“28 Şubat’ta sadece altı genel başkan olmayacak. Daha geniş bir toplantı olacak. Biçim için meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları çok önemli. O nedenle toplantıya meslek kuruluşları, barolar, sendikalar da katılacak. Sonra genel başkanlarla hep birlikte kamuoyuna açıklama yapacağız.”

Yorumlar (0)
18
açık