Kılıçdaroğlu'ndan ittifak açıklaması...bileşenler karar verir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gündemdeki gelişmelere ve ittifak tartışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

Gündem 28.01.2022, 10:40 28.01.2022, 10:45
Kılıçdaroğlu'ndan ittifak açıklaması...bileşenler karar verir

CHP Genel Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu; Yeni parti ve yeni bir ittifak kurulması ya da Millet İttifakı’nın ismine dair açıklamalarda bulunarak “İttifakı oluşturan bileşenlerin tamamı karar verir. 'Benim düşüncem şudur’ demem doğru olmaz” dedi.

'İTTİFAK BİLEŞENLERİNE GÜVEN VERMELİ'

Birgün'e konuşan Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı profili hakkında “Bozulan hukuk düzenini yeniden inşa etmek istiyorsanız, devletin yaşadığı çürümeyi sonlandırmak ve yeniden inşa etmek istiyorsanız, devleti bilen, sağduyulu, ittifakın bileşenlerine güven veren ve ortak hareket etmeyi temel ilke olarak kabul etmiş birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirlersiniz. "ifadelerinde bulundu.

'CUMHURBAŞKANI NİTELİKLERİ ÖNEMLİ'

"Çünkü bu bir geçiş süreci. Böyle bir cumhurbaşkanı Türkiye’yi inşa konusunda elbirliğiyle bir güç olarak ortaya çıkabilir. ‘Biz çok popüler bir ismi getirip cumhurbaşkanı seçelim’ diye bir düşüncemiz yok. Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri çok önemli. Adayın siyasetçi olması lazım. Çünkü devlet siyasal bir organ. Siyasal organı iyi tanıyan bir siyasetçi olması lazım.”

HİÇBİR KONU PARTİ TEKELİNE VERİLMEZ

Ekonomi programının Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a bırakıldığına dair haberlere ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir konu hiçbir siyasi partinin tekeline verilemez. Çünkü sorun ekonomi, insan hakları, adaletsizlik, liyakat sisteminin çökmesi, devletteki çürüme, hangi görüşten olursak olalım önce devleti doğru saat gibi çalışan bir organa dönüştürmek zorundayız."

'YASADIŞI İŞ YAPANLAR AYIKLANACAK'

"Merkez Bankası’ndan tutun Kamu İhale Kurumu’na kadar en nitelikli insanlar buralarda görev yapacaklar, yasaların gereğini yapacaklar, yasadışı iş yapan bürokratlar bürokrasiden ayıklanacak, düzgün, namuslu insanlar gelecek. Bunun A Partisi, B Partisi olmaz. Siz devletteki yapıya parti gözlüğü ile bakarsanız devletin yapılanmasında uyumsuzluk çıkar."

'ALTI AYDA SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR'

"Biz altı ay içinde Türkiye’de bütün çarkların rahatlıkla dönebileceğine inanıyoruz. Bütün bunların hepsi yapılabilir. Kamuda hala çalışan çok nitelikli insanlar var. Bunlar biraz köşeye atılmış insanlar, yetki ve görev verildiğinde çok iyi çalışırlar”

Yorumlar (0)
17
açık