Kılıçdaroğlu'ndan sığınmacı çıkışı: Netim, gidecekler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından 2011 yılından itibaren sığınmacılar ile ilgili bir video paylaşarak "Kaçaklar ve sığınmacılar konusunda netim. Gidecekler. Bu konunun suçluları Recep Tayyip Erdoğan ve Avrupa Ülkeleridir" ifadelerini kullandı.

Gündem 11.05.2022, 07:17 11.05.2022, 07:36
Kılıçdaroğlu'ndan sığınmacı çıkışı: Netim, gidecekler

Sığınmacılarla ilgili siyasetin tansiyonu yükseliyor.  Sosyal medya hesabından kaçak göçmenler ve sığınmacılarla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Kaçaklar ve sığınmacılar konusunda netim. Gidecekler. Bu konunun suçluları Recep Tayyip Erdoğan ve Avrupa Ülkeleridir.

Onların alavere dalavereleridir. Biz, muhalefete muhalefet olmayız. Bizim mücadelemizin muhatapları çok nettir.

Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı videoda, CHP liderinin 2011 yılından bu yana sığınmacılarla ilgili tarih tarih yaptığı açıklamalar yer aldı.

SOYLU, KILIÇDAROĞLU’NA SESLENMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da CHP lideri Kılıçdaroğlu’na seslendiği bir paylaşım yaparak, 2018 tarihinden bu yana göç sorunuyla ilgili açıklamalarını paylaşmıştı. Soylu, “Elçilerin ve HDPKK’nın yed-i emini Kılıçdaroğlu; ‘Türkiye AB’nin göçmen deposu değildir’ dediğimiz için bize ‘Günaydın’ demiş. Asıl sana ‘Günaydın’. Biz bunu yıllardan beri söylüyoruz, biz bunu derken; ‘PYD Terör Örgütü değildir’ diyordun. Sizin dediklerinizi yazsak makina yanar” demişti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, CHP liderine seslenerek “Sayın Kılıçdaroğlu, sizi bütün vatansever CHP seçmeni önünde televizyonda 2011'den itibaren belgeler ile sığınmacılar meselesini tartışmaya davet ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU’NA YANIT VERMİŞTİ

Dün Kabine Toplantısı’ndan sonra açıklamalar yapan Erdoğan, son dönemde tartışma konusu olan sığınmacılarla ilgili konuşmuştu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “Hepsini tekrar Suriye’ye göndereceğiz” ifadelerine cevap olarak “Bunları yapamayacaksın, bunları yapmaya da hiçbirinizin gücü yetmez. Zira biz Ensar kültürü ile yetişmişiz. Muhacir kültürünün ne olduğunu iyi biliriz. Biz sizler gibi bu toprakları hüdainabit bulmadık” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan açıklamasının devamında, “Dün onların dedelerini nasıl bağrımıza basmışsak, bugün bize sığınanlara aynı şekilde davranıyoruz. Mazlumları katillere teslim etmedik, etmeyeceğiz. Suriyelilere ya da diğer ülkelerden gelen vatandaşlara hiçbir kaynak tahsis edilmemektedir. Gönüllü dönüşler için gereken imkanları sağladıkça, ülkemizdeki Suriyeli sayısının makul sayılara gerileyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın” demişti.

Yorumlar (0)
22
açık