Kılıçdaroğlu''ndan Fikri Sağlar''a tepki

Kılıçdaroğlu''ndan Fikri Sağlar''a tepki ''Türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var'' diyen CHP''li Fikri Sağlar''a tepki genel başkanından geldi. Kılıçdaroğlu "Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum." dedi.

Gündem 31.12.2020, 17:25 31.12.2020, 17:25
Kılıçdaroğlu''ndan Fikri Sağlar''a tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte İBB tesislerini gezdi. 

Biometanizasyon Merkezi'nde gazetecilere konuşan Kılıçdaroğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP'li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar’ın türbanla ilgili sözlerine tepki gösterdi. 

CHP lideri gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi:

* Nasıl paylaşırım arkadaşlar? Ya çağın neresindeyiz biz ya? Kişi başörtüsü takar takmaz o onun tercihidir. Benim görevim onun tercihine saygı duymaktır.

* Efendim hakim böyle olursa ya da şöyle olursa… Hakim hukukun üstünlüğüne ve vicdani kanaatine göre karar verirse gerçek anlamda hakimdir ve benim başımın üzerinde yeri vardır.

* Başörtüsü takar takmaz başka bir şey yapar yapmaz o ayrı bir şey o onun özel yaşam tarzıdır? Ona benim saygı duymam lazım.

*Ama ben saygı duyarken ondan ne bekleyeceğim gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı süre içinde hiçbir sorunum yok.

*Kaldı ki bizim parti meclisinde de var. Üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız da var parti meclisinde görev yapıyor. Evet dolayısıyla böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum.

NE OLMUŞTU?

CHP’li eski bakan ve milletvekili Fikri Sağlar katıldığı bir programda “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. 
Kendimden söylemek istiyorum ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” demiş ve bu sözler 
büyük tepki çekmiştib

Yorumlar (0)
27
açık