Kılıçdaroğlu''ndan MHP''ye Uygur Türkü tepkisi: Şimdi soruyorum kim daha milliyetçi?

Kılıçdaroğlu''ndan MHP''ye: Kim daha milliyetçi? CHP lideri Kılıçdaroğlu, Uygur Türkleri''ne yönelik Çin''in asimilasyon politikasına sessiz kalan iktidarı ve MHP''yi sert sözlerle eleştirdi.

Gündem 06.12.2020, 22:05 06.12.2020, 22:05
Kılıçdaroğlu''ndan MHP''ye Uygur Türkü tepkisi: Şimdi soruyorum kim daha milliyetçi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  İnsan Vatanını Sever Platformu üyeleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu konfreransta MHP'yi ve iktidarı eleştirdi.

CHP lideri şunları söyledi;

*Biz Türk Cumhuriyetleri'yle ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Sadece orası değil Balkanlarla da...

*Bu bir anlayış meselesidir. Yani rejim değişikliğiyle gitmeyeceksiniz oralara, İhvan kafasyla gitmeyeceksiniz oralara. 'Efendim benim gibi inanacaksın' düşüncesiyle gitmyeceksiniz oralara. Onların kendi güçleri, kendi potansiyelleriyle büyümelerini, kalkınmalarını, Türkiye'yle o ülkeler arasında kültür, sanat alanında iş birliklerinin yapılmasını sağlayacaksınız.

KİM DAHA MİLLİYETÇİ?

*Eğer bugün Uygur Türkleri ile ilgili olarak iktidar kalkıp bir şey konuşamıyorsa, milliyetçi olduğunu ifade eden bir siyasal parti kalkıp konuşamıyorsa, Uygur Türkleri'ne sahip çıkamıyorsa, Uygur Türkleri'ni ben kabul ediyorsam burada, bu salonda kabul edip onlarla konuşuyorsam, onların bayraklarıyla beraber fotoğraf çektiriyorsam, ben PKK'lı oluyorum onlar milliyetçi oluyorlar. Şimdi soruyorum, siz hepiniz gençsiniz, kim PKK'lı, kim milliyetçi oluyor?

"O KÜLTÜR DEĞİŞMEDİ"

*Neden Atatürk düşmanları bu kadar? Neden cumhuriyetin ilk yılları bu kadar aşağılanıyor bazı çevreler tarafından? Onların kaynaklarına baktığınız zaman, o dönem dahi İngiliz Muhipler Cemiyeti üyelerinin çocukları olduğunu görürsünüz. O kültür değişmedi. Ama biz farkında olamadık. Çünkü tarihi kavrayamadık arkadaşlar.

CHP'NİN MİLLİYETÇİLİĞE BAKIŞINI ANLATTI

*Kendi ulusumuzun çıkarlarını korumak ve hiçbir ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine gölgesinin düşmemesini sağlamak, emperyal güçlere karşı dik ve onurlu durmak. Milliyetçilik budur. Sadece bu mu? Hayır. Kendi dilimizi, altını çiziyorum, kendi dilimizi yani güzel Türkçe'yi, ses bayrağımızı güçlendirmek. Ve sesimizi, kültürümüzü, dilimizi bütün dünyaya tanıtmak.
 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu