Kıyağa son sürat devam... 'Bilge' şirkete bir ihale daha!

AK Partili belediyelerden aldığı ihalelerle gündeme gelen AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'nin ortağı olduğu şirket, ilk ihalesini Kocaeli'nden aldı. Pazarlık usulüyle yapılan "kitap baskı" ihalesine, şirketin tek başına girdiği ortaya çıktı.

Gündem 24.01.2022, 10:14 24.01.2022, 10:55
Kıyağa son sürat devam... 'Bilge' şirkete bir ihale daha!

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile eski il yöneticilerinden Hacı Dursun Bozo’nun şirketine bir ihale daha.


Foto: Medipol Üni | AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe

Şubat 2021'de AK Parti İstanbul İl Başkanı olan Osman Nuri Kabaktepe, AK Partili Ankara Büyükşehir Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Esenler Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden 70 milyonun üzerinde ihale alan şirketin yöneticisi çıkınca kamuoyunda günlerce tartışılmıştı. Kabaktepe, daha fazla yıpranmamak için şirketteki hisselerini ortağı olan eski AK Parti İstanbul İl yöneticisi Hacı Dursun Bozo’ya devretti.


Foto: His | Hacı Dursun Bozo

İHALEYE TEK BAŞINA GİRDİ

AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 7 Mayıs 2021’de yaklaşık maliyeti 358 bin lira olan “Kocaeli Modeli Araştırması adlı eserin hazırlanışı ve basımı” isimli ihale duyurusu yaptı. Pazarlık usulü yapılan ihaleye iki firma davet edildi. İhaleye ise sadece Osman Nuri Kabaktepe’nin hisselerini devrettiği eski şirketi katıldı. 4 Haziran 2021’de yapılan ihale 338 bin lirayla Ayn Medya’nın oldu.


DİKKAT ÇEKEN KARAR

Kabaktepe ortağı olduğu Bilge Uluslararası Ticaret Limited Şirketi ile ilgili dikkat çeken bir karar aldı. İhalelerle gündeme gelen şirketin yarı yarıya ortağı olan Kabaktepe, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin 5 Mart 2021 tarihli sayısında yayımlanan ilana göre 150 bin liralık payını, ortağı eski AK Parti İstanbul il yöneticisi Hacı Dursun Bozo'ya devretti. Böylece Eski AK Parti il yöneticisi Bozo kağıt üzerinde firmanın tek sahibi olarak gözükmüş oldu. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen firmanın AK Partili belediyeden ihale alması etik bulunmadı.

ŞİRKETİN GEÇMİŞİ

Osman Nuri Kabaktepe ve ortağı Hacı Dursun Bozo, şirketi 2007 yılında devraldı. Bilge İletişim Organizasyon Rehberlik İnşaat Taahhüt Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin adı 2019 yılında da Bilge Uluslararası Ticaret Limited Şirketi olarak değiştirildi. Kabaktepe ve Bozo'ya ait olan şirket şu an bu isimle faaliyetlerini sürdürüyor. Bu şirket, İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili olan Tevfik Göksu'nun başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi'nden 2012-2020 arasında 41.9 milyon liralık ihale alan Ayn Medya şirketinin KİK kayıtlarına göre Ankara Büyükşehir, Arnavutköy Belediyelerinden de çok sayıda ihale aldığı görülüyor. Şirketin bu süre içerisinde toplamda 70 milyonun üzerinde ihale almış.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu