Korkunç açıklama: Gasilhaneler yetmiyor

Korkunç açıklama: Gasilhaneler yetmiyor Corona virüsünde ikinci dalgayı en sert yaşayan ülkelerden biri de Türkiye. En kalabalık şehir İstanbul''da ise durum günden güne daha da kötüye gidiyor. ''Bulaşıcı hastalıklar için ayırdığımız gasilhaneler yetmiyor'' diyen İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, “Herhangi bir nakil olmazsa İstanbul’da ölen insanları defnetmek için yıllık ortalama 300-350 dönüm araziye ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

Gündem 13.12.2020, 08:31 13.12.2020, 08:31
Korkunç açıklama: Gasilhaneler yetmiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, İstanbul’da pandemi sürecinde “bulaşıcı hastalık” kaynaklı ölümlerin 15 bini aştığını açıkladı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Nagihan Yılkın'ın Haberine göre Ayhan Koç, “Bize sadece ön ölüm raporu geliyor. O yüzden sadece bulaşıcı hastalıktan dolayı öldüğünü biliyoruz. Ancak ölüm sebebini bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndaki raporlarda enjeksiyon çeşidi, bulaşıcı hastalıkların neden kaynaklandığı yazar. Onlar da açıklanırsa, bu vefatlardan kaçının koronavirüs kaynaklı, kaçının diğer hastalıklardan kaynaklı olduğu ortaya çıkmış olur. O zaman da bir problem kalmaz” dedi.

Pandemi sürecinde İstanbul’da bulaşıcı hastalık nedeniyle 15 bin 102 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklayan Koç, “Ölüm sayılarının yarısına yakını ise bu son 3 ay içerisinde gerçekleşti” dedi.

“Ölüm sayısı artmadı, aynı gidiyoruz” açıklamasının doğru olmadığını belirten Koç, “Her yıl günlük ortalama 200 cenaze varken, bu yıl kasım ayında cenaze sayısı 400’ü nasıl buldu, bunu nasıl açıklayacağız? Bir ayda 11 bin 500 kişi yaşamını yitirdi, geçen yılların kasım ayı ortalaması ise 6 bin vefattı. 2020 yılındaki kasım ayındaki önceki yıllara göre artan 5 bin 500 ölümün, bir önceki yıla göre iki katı artan cenazelerin bir açıklaması olmalı” ifadelerini kullandı.

 Sosyal medyada dolaşan gasilhane görüntüleriyle ilgili de sorularımızı cevaplayan Koç, “Görüntüler Alibeyköy’de, Çekmeköy’de, Büyükçekmece’de çekildiyse doğrudur, çünkü sadece bulaşıcı hastalıktan gelen ölümlerin çoğu oralarda yıkanıyor. Bulaşıcı hastalıklar için ayırdığımız gasilhaneler yetmiyor” diye belirtti.

ARAZİ GEREKLİ

Yeni mezarlık talebinde bulunduklarını da doğrulayan Koç, “Herhangi bir nakil olmazsa İstanbul’da ölen insanları defnetmek için yıllık ortalama 300-350 dönüm araziye ihtiyaç var. Bulaşıcı hastalık sonrası bu arazi ihtiyacı da iki katına çıktı” dedi. 

Yorumlar (0)
21
açık