'Küfür' polemiği... Erdoğan, Lütfü Türkkan'a yüklendi! Fezleke tartışmaları başladı...

Bingöl'de bir vatandaşla münakaşaya girerek küfür boyutuna ulaşan tartışma yaşayan ve İYİ Parti Grup Başkanlığı'ndan istifa eden Lütfü Türkkan'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tepki geldi. Erdoğan, Kabine sonrası yaptığı açıklamada Türkkan'ın parlamento çatısı altında bulunmaması gerektiğini ifade etti. Bu da fezleke tartışmalarını alevlendirdi.

Gündem 09.11.2021, 06:36
'Küfür' polemiği... Erdoğan, Lütfü Türkkan'a yüklendi! Fezleke tartışmaları başladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kabine Toplantısı'nın ardından İYİ Parti’li Lütfü Türkkan hakkındaki açıklamaları sonrası iktidar kulislerinde, “fezleke” tartışmaları başladı.

82 VE 84. MADDELER

Fezleke için anayasanın 82. ve 84. maddeleri dayanak gösteriliyor. 82. maddeye göre milletvekilleri, devletin veya diğer kamu tüzelkişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda görev alamayacakları hükme bağlanıyor.

AÇILAN DAVA ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

Ancak söz konusu maddede “hakaret, küfür” suçu düzenlenmiyor. Bu nedenle iktidar kanadı, “söz konusu fezlekenin milletvekilliği göreviyle bağdaşmayan hal ve hareket kapsamında” değerlendirilebileceğini kaydediyor. Türkkan’ın, “bir şehit yakınına küfür etmesinin anayasayla bağdaşmadığı, milleti temsil görevi üstlenen bir vekilin, millete hakaret edemeyeceği” ifade ediliyor. Fezleke için Tahir Gümren’in “Türkkan hakkında açtığı dava” da örnek gösteriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar (0)
26
açık