Kulislerde dolaşan 'bomba' iddia: Hakim ve savcılar adaylık ‘kovalıyor’

Türkiye’de yargının siyasallaştığı tartışılırken yargı kulislerinde AK Parti’den vekil olmak isteyen bazı savcı ve hakimlerin partide tanıdıkları yöneticilere haber yolladığı iddia edildi.

Gündem 30.08.2022, 10:25
Kulislerde dolaşan 'bomba' iddia: Hakim ve savcılar adaylık ‘kovalıyor’

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ve pop şarkıcısı Gülşen’in tutuklanıp tahliye edilmesi yargıdaki durumu yeniden Türkiye’nin gündemine taşıdı.

Muhalefet kanadı yargının iktidardan talimat aldığını söylerken, AK Parti ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) bu sözleri kesin bir dille reddediyor. Tüm bunlar olurken yargı kulislerinde çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Diken’de yer alan habere göre, iki kıdemli Yargıtay üyesi hem Yargıtay’daki hem de birinci derece mahkemelerdeki hakimler ve bazı savcılar AK Parti’den milletvekili adayı olmaya hazırlandığını iddia etti.

Buna göre, milletvekili aday adayı hâkim ve savcıların göreve dönüşlerinin mümkün olmaması nedeniyle vekillik isteyen kimi hâkim ve savcılar AK Partili yöneticilerin ‘kapılarını şimdiden aşındırmaya’ başladı.

AK Partililerle görüşen ve bunu çevrelerinde de dile getiren yargı üyeleri görevden istifa etmeden önce AK Partililerden ‘seçilecek yerden adaylık garantisi’ istiyor. Yargıtay üyeleri kendi çevrelerinde bu konuda ‘garanti’ verilmiş kimsenin olmadığını ve bunun da ‘huzursuzluk’ yarattığını belirtiyor.

‘MÜCADELE’ ERKEN BAŞLAMIŞ

Adaylık tartışmalarının yargı kulislerinde geçmişte de olduğunu belirten kaynaklara göre, ‘listeye girme telaşı’ ilk defa bu denli erken başlamış.

İddiaya göre adaylık düşünen bazı yargı üyelerinin yakın çevrelerine “Hiç olmadığı kadar başvuru olacak, bu nedenle mücadele erken başladı” dediği aktarıldı.

AK Partili bir yönetici ise iddialara ilişkin, “Seçim yarışına katılmak herkesin anayasal hakkı. Bize aday olma isteğini ileten çok sayıda bürokrat oluyor, fakat kimseye garanti verecek değiliz. Listelerimizi partimiz ve liderimiz belirler, seçmenimiz de karar verir" dedi.

Yorumlar (0)
16
açık