Lise binasının imam hatipe verilmesine mahkeme ''dur'' dedi

Lise binasının imam hatipe verilmesine mahkeme ''dur'' dedi İstanbul Bağcılar''daki bir Anadolu lisesi, 4 yıl önce başka bir semte taşındı. Veliler yargıya başvurdu. Boşaltılan binada ise kız imamhatip lisesi açıldı. Mahkeme sonuçlandı ve imam hatipin binayı boşaltması, Anadolu lisesinin binaya taşınmasına karar verildi.

Gündem 05.12.2020, 09:59 05.12.2020, 09:59
Lise binasının imam hatipe verilmesine mahkeme ''dur'' dedi

Dr. Kemal Naci Ekşi'nin bağışıyla İstanbul Bağcılar'da yaptırılan Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi, idarenin tasarrufuyla 4 yıl önce Mahmutbey'e taşındı. Yerine de Ümmü Mihcen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı.

İngilizce-Almanca eğitim veren ve sınavla öğrenci alan nitelikli okul statüsündeki Anadolu lisesinin ilçe merkezindeki binasından taşınmasına ve yerine imam hatip lisesi açılmasına veliler itiraz etti. Durum yargıya taşındı.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre; Geçtiğimiz gün yürütmenin durdurulması talebiyle, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği aleyhine velilerin, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtığı dava sonuçlandı. 7. İdare Dava Dairesi kararında, Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi'nin, LGS sınavıyla yüksek puanlı öğrencileri alan, başarı düzeyi yüksek bir okul olduğu, velilerin taşınma kararına itiraz da haklı olduğu kaydedildi.

4 OCAK'TA OKULU BOŞALTACAK

Kararda; okulun Bağcılar dışından da tercih edildiği ve merkezdeki okul binasının metro, tramvay, İETT gibi ulaşım araçlarına yürüme mesafesinde olduğuna dikkat çekilerek, Milli Eğitim'in taşıma kararının Anadolu lisesi öğrencilerinin başarısını olumsuz etkilediği belirtildi. Kararda ayrıca yeni adrese ulaşım sorunu olduğu, bunun olumsuz olduğu kanaatine varıldığının altı çizildi. “Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi boşaltılarak, Mahmutbey'e taşınırken aynı binaya Ümmü Mihcen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi açılması hukuka aykırıdır” diyen mahkeme, yerine taşınan okul nedeniyle Bağcılar gibi derslik ihtiyacı olan bir ilçede 10 dersliğin atıl kalmasının da kabul edilemez olduğuna hükmetti. İmam hatip, mahkeme kararıyla 4 Ocak'ta okulu boşaltacak.

Yorumlar (0)
17
açık