Meclisin ve halkın baskısına dayanamadı: Paşinyan sonunda bırakıyor!

Dayanamadı! İstifa edecek… Dağlık Karabağ bölgesindeki sıcak çatışmayı bitiren anlaşmayı imzalayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın başı dertte. Ateşkes imzalandığından beri sokaklarda olan halk, Paşinyan’ın koltuğu bırakmasını istiyor. Mecliste de oldukça sert muhalefete maruz kalan lider, karşıtlarının isteklerine yeşil ışık yaktı.

Gündem 28.12.2020, 10:09 28.12.2020, 10:09
Meclisin ve halkın baskısına dayanamadı: Paşinyan sonunda bırakıyor!

Azerbaycan ile zararlı bir ateşkes olduğunu söylediği gerekçesiyle muhalefetten istifa etme çağrılarıyla karşı karşıya kalan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, önümüzdeki yıl olağanüstü bir seçim önerisinde bulundu. 

Paşinyan yaptığı paylaşımda, "Halkın kararı neticesinde başbakanlık görevinden ayrılmaya hazırım" dedi. 

Bununla birlikte, halk ona olan güvenini yeniden teyit ederse, Paşinyan “bu zor zamanlarda Ermenistan'a liderlik etmeye devam etmeye hazır” olduğunu da söyledi.

Ermenistan, Azerbaycan karşısında tarihi bir hezimet yaşamıştı

HALKINDAN ‘HAİN’ DAMGASI YEDİ

Paşinyan, mevcut çıkmazı çözmek için muhalefete önümüzdeki yıl olağanüstü bir parlamento seçimi düzenlemeyi teklif etti. 

Ermenistan'ın başkenti Erivan, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde bir aydan fazla süren şiddetli çatışmalara son veren Azerbaycan ile bir ateşkesin imzalanmasının ardından büyük çaplı protestolar gördü. 

Protestocular başbakanları Paşinyan’ı ‘hain’ olarak damgalandı ve derhal istifa etmesi için çağrılar yapıldı. 

PAŞİNYAN: ATEŞKESİ KABUL ETMEYE MECBURDUK

Paşinyan, durumun Ermeni ordusu tarafından sahadaki değerlendirmesine dayanarak şartları kabul etmesi gerektiğini anlattı. Dağlık Karabağ'daki Ermeni güçleri, ateşkesten önceki günlerde, önemli Şuşa’nın kaybedilmesi de dahil olmak üzere büyük aksilikler yaşamıştı. 

Kaynak: RT / Çeviri: İsmail Cömert

 
Yorumlar (0)
25
açık