Meral Akşener''den aşı açıklaması

Meral Akşener''den aşı açıklaması İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, corona virüsü aşısı ile ilgili önerilerini ve endişelerini paylaştığı bir video ile aktardı.

Gündem 01.01.2021, 14:25 01.01.2021, 14:25
Meral Akşener''den aşı açıklaması

Meral Akşener, “Milletimizin içinde bulunduğu bu zor şartlarda aşıya sadece maddi imkânı olanın ya da adamı olanın ulaşmasına izin verirseniz, derin bir insani ve toplumsal krize sebep olursunuz" açıklamasını yaptı. 

Akşener, aşı ile ilgili partisinin önerilerini bir yayınladığı bir video ile duyurdu.

 

 

"Gelecek aşılarla 25 milyon vatandaşımız aşılanacak"

Bilim insanlarının, toplumsal bağışıklığa ulaşmak için nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini hatırlatan Akşener, “Virüsün daha bulaşıcı mutasyonlarının oluşması durumunda ise bu oran yüzde 80'lere ulaşıyor. Ne var ki, iktidarın açıkladığı verilere göre ilk etapta 50 milyon doz aşı alımı için anlaşma yapıldığını görüyoruz. Yani kişi başına iki doz yapılacağına göre, gelecek olan aşılarla ancak 25 milyon vatandaşımızın aşılanabilmesi mümkün olacak.” dedi.

Akşener'den çağrı: Daha fazla aşı alımı için adım atın

Akşener, “Gelişmiş ülkelerin altında olan bu oran maalesef ülkemiz için de yetersiz. Bu nedenle iktidarı her şeyden önce nüfusumuzu dikkate alarak acilen daha fazla aşı alımı için adım atmaya çağırıyorum." diye konuştu.

"Aşı konusunda eşitsizliğe izin verilmemeli"

Akşener, "Bunun yanında, sınırlı sayıda getirilen aşının; milletimizin sağlığı, ülkemizin ekonomik çıkarları ve fırsat eşitliğine özen gösterilerek planlı ve adil bir şekilde uygulanması çok önemli. Tüm dünya gibi vatandaşlarımız da aşıya bir an önce ulaşmayı bekliyor. Bu çok açık bir haktır. Bu sebeple aşını dağıtımında hiçbir eşitsizliğe izin verilmemesi gerekir. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere iktidarı bu konuda hassas davranmaya davet ediyorum." ifadesini kullandı. 

"Aşıya adamı olanın ulaşmasına izin verirseniz krize sebep olursunuz"

Akşener açıklamasında şunları kaydetti: 

Milletimizin içinde bulunduğu bu zor şartlarda aşıya sadece maddi imkânı olanın ya da adamı olanın ulaşmasına izin verirseniz, derin bir insani ve toplumsal krize sebep olursunuz" uyarısında bulunan Akşener "Milletimizin, devletine olan güveninin sarsılmasına izin vermeyin.

"En azından sürü bağışıklığı sağlanana kadar aşı ücretsiz olmalı"

Tedarik ve dağıtımdaki sorunlar çözülene kadar, hastalığın yarattığı toplumsal maliyetleri en aza indirilecek adımları hemen atın. Ayrıca aşıya erişimi, en azından sürü bağışıklığı seviyesine ulaşılana kadar mutlaka ve mutlaka ücretsiz olarak sağlayın.

 "Mevcut tedbirler gevşetilmemeli"

Aşılama bugün başlasa bile bağışıklığın 28 ile 30 günde kazanıldığını göz önüne aldığımızda, mevcut tedbirlerin alelacele gevşetilmemesi gerekiyor.

Bağışıklık kazanım sürecinin yakından takip edilerek, veriye dayalı, disiplinli ve kademeli geçişin şimdiden planlanması çok önemli. Salgın gibi büyük bir krizi devlet ciddiyeti ile yönetmek bunu gerektirir. Ancak bu disiplin ve ciddiyetin izlerini iktidarın uygulamalarında maalesef göremiyoruz"

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu