Meteoroloji açıkladı: Bayramda sağanak yağış bekleniyor

Meteoroloji tarafından yapılan son hava tahminine göre, Ramazan Bayramı'nda yurt genelinde sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak.

Gündem 01.05.2022, 23:22
Meteoroloji açıkladı: Bayramda sağanak yağış bekleniyor

Ramazan Bayramı'nda hava durumunun nasıl olacağı merak edilirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava tahminlerini yayımladı. Yapılan son değerlendirmelere göre başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yurdun büyük bölümünde yağışlı hava etkili olacak.

Ankara Valiliği başta olmak üzere birçok kentte de sağanak yağış uyarısı yapıldı, vatandaşlar meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı uyarıldı.

RAMAZAN BAYRAMI İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Ankara Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Yapılan son değerlendirmelere göre; 30 Nisan Cumartesi günü Ankara genelinde öğle saatlerinden itibaren kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, yağış anında yer yer dolu ve kuvvetli rüzgâr olacağı tahmin edilmektedir. 5 günlük Bayram tatili süresince de aralıklı yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görüleceği, en yüksek sıcaklığın 17 ila 21 derece arasında olacağı tahmin edilmektedir” denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, iç ve doğu kesimlerin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu (G. Antep ve Kilis hariç) ile Bilecik, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli ve Konya çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Sabah saatlerinde Marmara'nın güneyi, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'nun güney kesimlerinde toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeydoğulu, doğu kesimlerde öğle saatlerinde batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısında yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
16
açık