"MHP, HSK 'da AK Parti'nin adayını destekleyecek" iddiası

TBMM Genel Kurulu’nda, 25 Mayıs’ta düzenlenen seçimlerde MHP'de Hâkim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilen Hamit Kocabey’in istifa etmesinin ardından bir sonraki seçimde “MHP’nin Kocabey’in yerine aday göstermeyeceği, AK Parti’nin adayını destekleyeceği” öğrenildi.

Gündem 28.10.2021, 09:39 28.10.2021, 10:33
"MHP, HSK 'da AK Parti'nin adayını destekleyecek" iddiası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelmişti. Görüşmede Bahçeli’nin Erdoğan’a, HSK seçimi için MHP’nin aday göstermeyeceğini ancak Cumhur İttifakı vurgusunda bulunarak, AK Parti’nin belirleyeceği bir ismi destekleyeceğini açıkladığı kaydediliyor. Erdoğan’ın da bu öneriyi olumlu karşıladığı ve iki liderin AK Parti’nin HSK üyeliği için aday belirlenmesinde anlaştığı” ifade ediliyor.  

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, 25 Mayıs’taki HSK seçimleri sonrasında, AK Parti ve MHP arasında “İYİ Parti’ye neden iki üye verildiğine” yönelik tartışmalar yaşanmıştı. Erdoğan ile Bahçeli arasında daha önce yapılan bir görüşmede “MHP’ye 2 üye verilmesi noktasında uzlaşıldığı ancak sonraki süreçte İYİ Parti’ye iki üyeliğin verildiği” belirtilmişti.

Kocabey’in istifasının ardından MHP’nin aday göstermemesi kulislerde de “Acaba bu durum MHP’nin AKP’ye bir mesajı mıdır” sorusuna neden oldu. AK Partili kaynaklar, “Bir önceki seçimler sonrasında MHP’nin AK Parti’ye ‘bir kırgınlığı’ oluşmuştu. Ancak ittifak içinde aşılamayacak sorunlarımız yok” görüşünü dile getiriyor.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu