Müftülük yanına alkol ruhsatı verilmesine CHP'den 'ret', AK Parti ve MHP'den 'evet' oyu

Manisa'da adliye, emniyet müdürlüğü ve müftülüğün yanında yer alan AVM'ye 'alkol ruhsatı' verilmesi kararına CHP itiraz ederken, AK Parti, MHP ve İYİ Partili meclis üyeleri 'evet' oyu kullandı.

Gündem 11.08.2022, 14:06
Müftülük yanına alkol ruhsatı verilmesine CHP'den 'ret', AK Parti ve MHP'den 'evet' oyu

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bulunan Uncubozköy Mahallesi’ndeki AVM’ye verilmek istenen “alkol ruhsatı” Manisa Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı meclis toplantısında gündeme geldi. Toplantıda AVM’nin bulunduğu alanın etrafında Manisa Adliyesi, Manisa Emniyet Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi ve Tıp Fakültesi ve Manisa Müftülüğü hizmet binasının bulunduğuna dikkat çeken CHP'li meclis üyeleri, “alkol ruhsatı” verilmesinin uygun ve etik olmadığını belirtti.

CHP'nin bu tavrına AK Parti, MHP ve BBP'li bazı üyeler de katılırken, MHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü konunun komisyona gitmesi gerektiği yönünde görüş verdi. MHP'li Belediye Başkanı Cengiz Ergün, toplantı maddesinin oylanmasını istedi.

BAŞKAN ERGÜN'ÜN OYUYLA MECLİSTEN GEÇTİ

İlgili gündem maddesinin oylamasında ise CHP “ret” oyu kullandı. CHP grubu adına konuşan CHP Manisa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli, “Milliyetçi, muhafazakar diye kendini addeden insan şimdi içki ruhsatı vermeye çalışıyor. Nereye vermeye çalışıyor; hemen tarif edeyim ben size. Bu 100 metre kare içerisinde Tıp Fakültesi var. Adliye var, emniyet var, kaymakamlık var, Diyanet İşleri var. Böyle yer olmayan onlarca ruhsat başvurusuna şimdiye kadar herkes ret oyu vermiştir. Bu yaman çelişkiyi anlamakta zorluk çekiyorum. Hem milliyetçiyiz hem muhafazakarız hem bunu derken bu belediye meclisinde üç ayda bir içki ruhsatı veriyorsunuz” dedi.

AK Parti, MHP ve İYİ Parti üyesi meclis üyelerinin çoğu ise “evet” oyu kullandı. Oyların 25'e 25 eşit çıkması üzerine ise Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cengiz Ergün'ün oyu iki oy kabul edildiği için söz konusu madde oy çokluğuyla kabul edildi.

AVM'NİN ARSA ALIM-SATIMI DA TARTIŞMALI

Gazete Duvar'a konuşan Bülent Mersinli, söz konusu AVM'nin bulunduğu yer ile ilgili en başından beri sıkıntı yaşandığını hatırlatarak, “Manisa Adliyesi'nin tam arkasındaki binada büyük bir AVM var. Buranın arsasının alım satımında bundan yıllar öncesine dayanan bir usulsüzlük var. Bu yer belediyenindi. Belediye özel bir şirkete sattı. Sonra o özel şirketten tekrar belediye satın aldı. İnşaat ruhsatında da sıkıntı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

'RUHSAT VERİLECEK YERLERE VERİLMİYOR, BURAYA VERİLMEK İSTENİYOR'

Manisa'da alkollü işletme açmak isteyen birçok kişiye ruhsat verilmezken, kamu kurumlarının yakınında yer alan AVM'ye içki ruhsatı verilmek istendiğine dikkat çeken Mersinli, şöyle devam etti;

“En son meclis toplantısında böyle bir gündem maddesi geldi. Gelinen aşamada buraya bir de içki ruhsatı vermek istiyorlar. Biz dünya görüşü olarak içki ruhsatına karşı değiliz. Verilecek yerlere verilir. Ama verilecek yerlere verilmiyor, buraya verilmek isteniyor. Burası neresi derseniz; tam adliye kapısı ile işletmenin kapısı arasında 20-30 metre bir mesafe var. Bir tek cadde ayırıyor. Hemen solunda Celal Bayar Tıp Fakültesi var. Adliyenin yanında Emniyet, Emniyetin yanın kaymakamlık, onun yanında da Diyanet İşleri var. Cami yapım projesi var orada. Yasalara göre baktığınızda oraya Cumhurbaşkanı bile ruhsat alamaz. Buraya ruhsat vermeye kalkıyorlar. Kanun zaten bu şekildeki yerlere alkol ruhsatı verilemeyeceğini belirtiyor. Kaymakamlığın da buraya ruhsat verilemeyeceğine dair görüşü var.”

Belediyenin kendine yakın olan insanlara ruhsat vermeye çalıştığını da ifade eden Mersinli, “Daha önce de olduğu gibi kendine yakın olan insanlara ruhsat veriyorlar. Sıradan vatandaş alkollü işletme açmak istesin mümkün değil ruhsat alamıyor. Meclis toplantısında Genel Sekreter Yardımcısı 'Biz görüş soracağız, olumsuz gelirse vermeyeceğiz' diyor. Bunun da doğru olduğuna inanmıyoruz. Bir şekilde ruhsat verecekler” diye belirtti.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu