NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’yle diyalog halindeyiz

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, konuyla ilgili son açıklama NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den geldi.

Gündem 19.05.2022, 16:47 19.05.2022, 16:52
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’yle diyalog halindeyiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türk yetkililerle diyalog halinde olduklarını söyledi.

Türkiye’nin dile getirdiği sorunları ele aldıklarını kaydeden Stoltenberg, NATO içinde anlaşmazlıklar yaşanmasının normal olduğunu ama çözüm bulacaklarını ifade etti. Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya kabulü konusunda hızla karar alacaklarına emin olduğunu sözlerine ekledi.

'O ÜLKEYİ ALAMAZLAR'

Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik için resmi başvuruda bulunurken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “terör örgütlerine destek verdiklerini” söyleyerek iki ülkeyi veto edeceklerini açıklaması askeri ittifak içinde büyük tartışma yarattı. Erdoğan, son açıklamasında da “Kusura bakmasınlar.. Biz şu anda bu yetkimizi çünkü NATO’da tam ittifak gerekiyor bir ülke hayır derse NATO ittifakı içerisinde o ülkeyi alamazlar” diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu