Pablo Escobar’dan sonra uyuşturucu kaçakçılığına büyük darbe: Çete lideri yakalandı

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque yaptığı açıklamada, Kolombiya silahlı kuvvetlerinin, Pablo Escobar'ın ölümünden bu yana ülkede uyuşturucu kaçakçılığına en büyük darbeyi vurarak Otoniel olarak bilinen Dairo Antonio Usuga'yı ele geçirdiğini söyledi.

Gündem 24.10.2021, 15:00
Pablo Escobar’dan sonra uyuşturucu kaçakçılığına büyük darbe: Çete lideri yakalandı

50 yaşındaki Otoniel, Kolombiya'nın Antioquia eyaletinde bulunan Uraba bölgesinin kırsal bir bölgesinde gerçekleştirilen Osiris Operasyonu sırasında yakalandı. Uyuşturucu baronu, ABD’ye düzinelerce kokain sevkiyatı göndermekle suçlanıyor ve Başkan Duque, polis memurlarını öldürmek, reşit olmayanları işe almak ve diğer suçların yanı sıra çocuklara cinsel tacizde bulunmakla da suçlandığını söyledi.

BİLGİ VERENE 5 MİLYON DOLARLIK ÖDÜL 

Kolombiya, Otoniel'in nerede olduğuyla ilgili bilgi için 3 milyar pesoya (yaklaşık 800 bin dolar) kadar bir ödül verirken, ABD hükümeti onu bulma konusunda yardım için 5 milyon dolarlık bir ödül koymuştu.

Duque, yayınladığı bir video mesajı sırasında, "Bu, bu yüzyılda ülkemizde uyuşturucu kaçakçılığına karşı alınan en büyük darbe. Bu darbe sadece 1990'larda Pablo Escobar'ın düşüşüyle karşılaştırılabilir" dedi. Duque ayrıca, operasyon sırasında bir polis memurunun öldüğünü söyledi.

BÜYÜK ÇETENİN ÇÖKÜŞÜ

Otoniel, solcu bir gerilla ve daha sonra bir paramiliter olarak görev yaptıktan sonra uyuşturucu kaçakçılığı grubu Clan del Golfo’nun lideri oldu. Clan del Golfo'nun yaklaşık bin 200 silahlı adamı var ve Kolombiya'nın 32 vilayetinin 10'unda bulunuyor. 

Yetkililer, Clan del Golfo'nun uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra yasadışı madencilikle de ilgilendiğini söylüyor. Hükümet ayrıca grubu ülke genelinde topluluk liderlerini tehdit etmek ve öldürmekle suçluyor.

Duque, Otoniel'in yakalanmasının Clan del Golfo'nun sonunu temsil ettiğini söylese de, Kolombiya Risk Analizi Direktörü Sergio Guzman, yeni bir liderin görevi kesinlikle devralmayı bekleyeceğini söyledi.

Savunma Bakanı Diego Molano'ya göre, Osiris Operasyonu Kolombiya'nın özel kuvvetlerinin 500'den fazla üyesini ve 22 helikopteri içeriyordu. 

Reuters
 

Yorumlar (0)
26
açık