Pakistan'da cihatçılar yine devrede: Aşura töreninde katliam

Pakistan’ın Pencap eyaletindeki Bahawalnagar kentinde Şii yurttaşların katıldığı Aşura Günü törenlerine bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda üç kişi hayatını kaybederken ve 50 kişi yaralanırken saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Gündem 20.08.2021, 07:36
Pakistan'da cihatçılar yine devrede: Aşura töreninde katliam

Olay anına ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yol boyunca yerde yatan yaralılara yurttaşların yardım etmeye çalıştığı görüldü. Yerel bir polis memuru olan Kaşif Hüseyin AFP’ye yaptığı açıklamada, “Olay yerinden delil toplamaya devam ettiğimiz için patlamanın detaylarına henüz ulaşılamadı” ifadelerine yer verdi.

Bölgedeki Şii liderlerden Havar Şevket de AP’ye yaptığı açıklamada, saldırıyı kınarken hükümetten ülkenin diğer bölgelerinde düzenlenen törenlerde güvenliği daha da artırmasını istedi.

Pakistan’ın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan Şiilere karşı mezhepsel şiddet, ülkede Taliban’ın da dahil olduğu cihatçı gruplar tarafından onlarca yıldır sürdürülüyor. Ülkenin Rawalpindi şehrinde Taliban güçlerinin önceki yıllarda bir Şii kafilesinin geçişi sırasında düzenlediği bombalı saldırı sonucunda 23 kişi hayatını kaybetmişti. Ülkenin Karaçi kentinde de Şii yolcuları taşıyan bir otobüse açılan ateş sonucunda 41 kişi hayatını kaybetmişti. Peşaver eyaletinde de bir Şii camisine düzenlenen saldırıda 24 kişi hayatını kaybetmiş, saldırıyı Pakistan Talibanı üstlenmişti.

Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur