Peker'in iddialarıyla gündeme gelen Zehra Taşkesenlioğlu'na İhale desteğini eksik etmemişler

Geçtiğimiz günde Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in rüşvet iddialarıyla gündeme gelen AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun sahip olduğu  Maya Araştırma Danışmanlık Eğitim Organizasyon şirketi gündeme geldi. Şirket Kamudan 14 Nisan 2015 ile 20 Eylül 2019 tarihleri arasında 1 milyon liralık ihale aldığı ortaya çıktı.

Gündem 30.08.2022, 11:35
Peker'in iddialarıyla gündeme gelen Zehra Taşkesenlioğlu'na İhale desteğini eksik etmemişler

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Taşkesenlioğlu Ailesi’ne yönelik iddiaların arasında bir şirket ismi de yer aldı. Peker’in iddialarını kamuoyu ile paylaşan bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun kurucuları arasında yer aldığı Maya Araştırma Danışmanlık Eğitim Organizasyon isimli şirket AK Parti yönetimindeyken İBB’den çok sayıda ihale aldı.

İddiaların ardından gözler, Maya Araştırma Danışmanlık Eğitim Organizasyon şirketine çevrildi. BirGün’nün haberine göre şirket, 14 Nisan 2015 ile 20 Eylül 2019 tarihleri arasında kamudan 1 milyon liralıık ihale aldı. İhalelerin beşi, “ihaleyi istenilen kişiye verme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilirken bir ihale ise “İstisna” kapsamında verildi.

Şirketin, Zehra Taşkesenlioğlu’nun da hisselerini elinde bulundurduğu 2015-2019 döneminde aldığı altı kamu ihalesi ve sözleşme tutarları ise şöyle:

ETİ Maden: 514 bin 500 lira (Üretim Yönetimi ve Uzaktan Eğitim Programı, Kurumsal Gelişim Eğitim Programı

İETT: 466 bin 500 bin lira (İş Hayatında Profesyonellik, İmaj Yönetimi, Davranış ve İş Geliştirme Eğitimi)

İstanbul Kaymakamlığı: 59 bin lira (Enerji Verimliliği Eğitimleri)

ÇARPICI HİKAYE

Kamudan, pazarlık yöntemiyle 1 milyon liralık ihale alan şirketin öyküsü de dikkat çekti. Ticari Sicil kayıtlarına göre, Maya Araştırma Danışmanlık şirketi 21 Nisan 2005 tarihinde 20 bin lira sermaye ile kuruldu. Şirketin sermayesi 27 Aralık 2010’da 100 bin liraya  çıkarıldı. Mart 2014’te şirket, İstanbul Zeytinburnu’na taşındı. Ağustos 2017’de bir kez daha sermaye artırımına giden şirketin yeni sermayesi 500 bin lira olarak belirlendi. Aralık 2017 itibarıyla şirketin ortakları, Zehra Taşkesenlioğlu ile Nesrin Taşkesenlioğlu oldu. Şirket, Mart 2019’da İstanbul Sarıyer’deki yeni adresine yerleşti. Ekim 2019’da ise Taşkesenlioğlu, eşinin soyadını aldı ve bu değişiklik Ticari Sicil kayıtlarına işlendi.

Ekim 2019’da Zehra Taşkesenlioğlu, hisselerini Ahmet Karakaş’a devretti. Bu tarihten sonra şirketin tek sahibi olarak Karakaş kaldı. Karakaş, şirketi Nisan 2020’de ise İstanbul’dan Ankara’ya taşıdı. Şirketin yeni merkezinin Ankara Gölbaşı’nda olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu