Prof. Dr. Ramazan Korkmaz yazı ve analizleri ile polemikhaber''de

Prof. Dr. Ramazan Korkmaz yazı ve analizleri ile polemikhaber''de Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Türk Edebiyatı Tarihçisi Prof. Dr. Ramazan Korkmaz polemikhaber.com''da okurlarıyla buluşacak.

Gündem 10.12.2020, 15:36 10.12.2020, 15:36
Prof. Dr. Ramazan Korkmaz yazı ve analizleri ile polemikhaber''de

Dünya çapınca ses getiren 100'e yakın bilimsel makaleye imza atan Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, bundan böyle yazılarıyla polemikhaber.com'da olacak.

RAMAZAN KORKMAZ KİMDİR?

1962 yılında Ardahan'ın Çıldır ilçesi Kayabeyi köyünde doğdu. İlk öğrenimini Ardahan’da, orta öğrenimini Erzurum Yavuz Selim Öğretmen Lisesi’nde (1978) ve yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (1985). 

Aynı yıl Fırat Üniversitesi’nde Araştırma Görevliliği sınavlarını kazanarak akademik çalışmalarına başladı. 

Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Keçeci-zade İzzet Molla ve Mihnet-Keşan Üzerine Bir Araştırma (VI+ 447 s.) adlı çalışmasıyla yüksek lisans (1988); Sabahattin Ali- İnsan/Eser (XII+403 s.) adlı çalışmasıyla da doktora öğrenimini tamamlayan (1991) Korkmaz, 1996 yılında Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda doçent ve 2002 yılında da profesör oldu.

EDEBİYAT BİLİM ÖDÜLÜ ALDI

Fırat Üniversitesi kadrosunda olan ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (KKTC) ‘konuk öğretim üyesi’ sıfatıyla 4 yıl çalışan Ramazan Korkmaz, Sabahattin Ali/İnsan-Eser, (Yapı Kredi Yayınları İstanbul-1997) adlı çalışmasıyla TİSAV’ın Edebiyat Bilim Ödülü (1997)’nü aldı.

Bişkek Bilimler Akademisi’de (2001) Aytmatov ile ilgili araştırmalar yapmış bulunan ve Bilkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile "Türk Edebiyatı Tarihi Projesi"ni (4 cilt) yazar ve editör olarak tamamlayan Korkmaz’ın; yurt içi ve Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan ve KKTC gibi ülkelerde sunulmuş yurt dışı tebliğleri ve alanıyla ilgili yayınlanmış 60’ın üzerinde bilimsel makalesi mevcuttur. 

Dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve yönetim kurulu üyelikleri gibi idari görevlerde de bulunmuş olan Ramazan Korkmaz, 26 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine getirilmiştir.

YILIN REKTÖRÜ

Ayrıca, Europe Business Assembly (EBA) tarafından İngiltere’nin Oxford şehrinde 25-27 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılan "Oxford Liderler Zirvesi" toplantısında Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a "Yılın Rektörü" ödülü takdim edilmiştir. 

Ramazan Korkmaz'ın yabancı dili İngilizcedir. Evli ve üç çocuk babası olan ve Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü olan Korkmaz, 27 Haziran 2016 tarihinde Fatih Üniversitesi'ne rektör olarak atanmıştır. Şimdi ise T.C. Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi dekanı olarak görev yapmaktadır.

Yorumlar (0)
16
açık