Ravza Kavakcı'nın İBB'den aldığı paralara 'güncelliği yok' diyen hakimin AK Parti İBB'sinde avukat olduğu ortaya çıktı...

AK Partili Ravza Kavakcı'nın ABD'deki eğitim için İBB'den para aldığı ortaya çıkmıştı. Gündemi oldukça meşgul eden bu olayda önemli bir detayı Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bugünkü yazısında kaleme aldı. Pehlivan, müfettiş raporlarına rağmen “zaten güncelliği de yok bu meselenin” diyen hakimin İBB'nin AK Parti'de olduğu dönemde avukatlık yaptığını yazdı.

Gündem 28.09.2021, 08:04 28.09.2021, 08:40
Ravza Kavakcı'nın İBB'den aldığı paralara 'güncelliği yok' diyen hakimin AK Parti İBB'sinde avukat olduğu ortaya çıktı...

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, AK Partili Ravza Kavakcı Kan'ın(İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) aldığı eğitim ücreti ile ilgili kaleme aldığı yazısında çarpıcı ifadeler kullandı.

Pehlivan, müfettiş raporlarına rağmen “zaten güncelliği de yok bu meselenin” diyen hakimi araştırdı. Söz konusu hakimin, İBB'nin AK Parti'de olduğu dönemde avukatlık yaptığını ortaya çıktı. 

Pehlivan'ın bugünkü yazısı şu şekilde: 

ABD’de siyaset eğitimi almaya hak kazandınız. Peki, masraflarınızı kim karşılayacak? Teksas’ta yaşayan babanız mı yoksa bir belediye mi? 

Seçiminizi yaptınız. Bu nedenle bir belediyenin şirketinde işe başvurdunuz. O şehrin insanları için ter dökmeyi değil de onların parasıyla ABD’de yaşamayı istediniz.

Ne şanslısınız: Hemen işe alındınız. Hemen belediye yöneticisi size sponsorluk mektubu yazdı. Yıllarca belediyeden akan toplam 155 bin doları ve 59 bin lirayı hesabınızda buldunuz.

Gün geldi, devran döndü, tatlı hayat bitti. O belediyenin yeni başkanı hakkınızda bir müfettiş görevlendirdi. O müfettiş her satırı resmi yazışmaya ve dekonta dayanan bir rapor yazdı. Yetmedi, o belediye hakkınızda suç duyurusunda bulundu. Yetmedi, aldığınız para faiziyle geri istendi. Gazetecinin teki de çıktı, işte tüm bu yeni gelişmeleri köşesine taşıdı.

Sonra bir hâkim çıktı. O gazetecinin “basın hürriyetinin sınırlarını aştığını” söyledi. Yeni çıkan müfettiş raporuna rağmen, “zaten güncelliği de yok bu meselenin” dedi. Ne garip, sadece siz değil, gazeteci de şaşırmadı bu karara. 

Zira o gazeteci, baktı kararın altında imzası olan hâkimin ismine...

2019’da hâkimliğe geçen avukatlardan biri olduğunu gördü. Sonra YÖK’ün sitesinde yüksek lisans tezini buldu. Orada özgeçmişi vardı.

Bir de ne görsün o gazeteci? AKP yönetimindeki İBB dönemine dair bir yazıyla ilgili karar veren hâkim, AKP yönetimindeki İBB’de yedi yıl boyunca avukatlık yapmıştı.

İyi ki bu öyküdeki bir dönemin belediye çalışanlarından değilim. Haksızlığa uğramayı yeğlerim.

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu