Reuters’tan Türkiye yorumu: Erken seçim gelebilir

Reuters haber ajansı, Türkiye'de yaşanan ekonomik dalgalanmaya ilişkin bir haber yayımladı. Haberde, Erdoğan'ın asgari ücret ve diğer hamlelerinin erken seçim sinyali olarak yorumlanabileceği belirtilirken, ismini açıklamayan AK Partili bir yetkili, "Yeni adımlar atılacak" ifadesini kullandı.

Gündem 29.12.2021, 16:41
Reuters’tan Türkiye yorumu: Erken seçim gelebilir

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı. Son dönemde TL’de yaşanan dalgalanma ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın attığı adımları analiz eden Reuters, bunların erken seçim sinyali olarak algılanabileceğine dikkat çekti.

Ajans, “Siyasi analistlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki büyük karar- asgari ücretin artması ve yeni mevduat ile birlikte etkili bir şekilde erken seçimin kapısını araladı. İki açıklama da krizin hissedildiği bir dönemde 5 gün arayla yapıldı. Erdoğan ve üst düzey AKP yetkilileri tekrar tekrar bu iddiayı yalanladı. Fakat 2022’de ücretlerde rahatlık ve TL’nin keskin artışı, uzun süredir anketlerde güç kaybeden Erdoğan’ın bir an önce harekete geçmek isteyebileceğine işaret ediyor” yorumunu yaptı.

AK PARTİLİ YETKİLİ: PARTİ İÇİNDE MORAL YÜKSELDİ

Öte yandan ajansa konuşan AK Partili bir yetkili, erken seçim iddiaları ile ilgili olarak, “Seçim gündemde yok. Seçim planlandığı gibi 2023’te olacak” ifadesini kullandı.İsmini açıklamayan yetkili geçen hafta parti içindeki moralin yükseldiğine de dikkat çekerken, “Toplumun diğer kesimlerini de rahatlatacak yeni adımlar atılacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ajansa konuşan bir başka üst düzey yetkili ise, “Bu adımların uzun vadeli etkileri desteği artıracak. Ülkedeki panik havası artık yok. Şimdi sakince doğru adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
0
kısa sürelü kar yağışı