RTÜK kanallardan ''uzman'' konuk seçiminde hassasiyet istedi

RTÜK kanallardan ''uzman'' konuk seçiminde hassasiyet istedi RTÜK''ten yapılan açıklamada, televizyon programlarına katılan konukların birçok konuda ''uzman'' oalrak geldiği ve bu konuda kamuoyunun yanlış yönlendirmelere neden olduğu açıklanırken kanallardan ''uzaman'' seçiminde hassas davranmaları konusunda uyarıda bulundu.

Gündem 19.12.2020, 16:59 19.12.2020, 16:59
RTÜK kanallardan  ''uzman'' konuk seçiminde hassasiyet istedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan açıklamada kanallara uzman seçiminde hassas davranması uyarısı yapıldı.

RTÜK'ten yapılan ilgili açıklama şu şekilde:

Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır. Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb. farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir. Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir. Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikâyet başvurusu yapılmaktadır. Programlara katılan konukların kendi popülerliklerini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür yaymlarla kamusal sorumluluktan uzaklaşıldığı; söz konusu konuklarm yaptıkları yorumların toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği; bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir. Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi hâlinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur. 

Yorumlar (0)
24
açık