RTÜK’ten ceza yağdı: Uğur Dündar’a 5 kez program yapmama cezası

Usta gazeteci Uğur Dündar'ın sunduğu Demokrasi Arenası programına 5 kez yayın durdurma ve başka kanala da çıkmama cezası verildi.

Gündem 24.01.2022, 14:11 24.01.2022, 14:20
RTÜK’ten ceza yağdı: Uğur Dündar’a 5 kez program yapmama cezası

Sedef Kabaş’ın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla tutuklanmasının yankıları sürerken; RTÜK, Kabaş’ın konuk olduğu programa, kanala ve programın sunucusu gazeteci Uğur Dündar’a ceza yağdırdı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşçı, kurulun aldığı kararları sosyal medya hesabından paylaştı.

RTÜK BAŞKANI’NI ELEŞTİRDİĞİ İÇİN

RTÜK, Sedef Kabaş'ın sözleriyle “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasıyla Tele 1'e % 5 idari para, 5 kez de program durdurma cezası verdi. Uğur Dündar'ın RTÜK Başkanı Şahin'i eleştirmesi nedeniyle de %3 idari para cezasına oyçokluğuyla hükmedildi.

BAŞKA BİR KANALDA DA YAPAMAYACAK

RTÜK kararı uyarınca Demokrasi Arenası programı 5 kez yayınlanamayacak. Program 1 aylığına kapatılmış oldu. Aynı dönemde Uğur Dündar da ne TELE 1'de ne de başkaca bir kanalda program yapamayacak.

LİSANSI İPTAL EDİLECEK

TELE1 bu yıl içinde yasanın 8/1/b bendinden bir ceza daha alırsa bu kez kanalın yayını 10 gün boyunca durdurulacak; RTÜK'ün belirlediği yayınları yapacak. Kanal 3. Kez aynı maddeden ceza alırsa lisansı iptal edilecek. Yani fişi çekilecek ve kanalın ekranı tamamen karartılacak.

SELÇUK TEPELİ’YE DE CEZA

Olağanüstü toplantıda, Selçuk Tepeli'nin ana haberde AKP Genel Başkanının icraatına yönelik eleştirileri nedeniyle Fox TV'ye “toplumda özgür kanaat oluşmasını” engellediği iddiasıyla % 3 idari para cezasına hükmedildi. Karar oyçokluğuyla alındı. Cezaların toplamı 6 milyon lira.

Kaynak: Sözcü
Yorumlar (0)
19
açık