Rus ve Alman yayıncıları arasında kriz: Sınır dışı ediliyor

Rusya, Alman kamu yayıncısı Deutsche Welle'yi Rusya'nın RT kanalının Almanya'daki yayın yasağına misilleme olarak sınır dışı edecek.

Gündem 04.02.2022, 13:51
Rus ve Alman yayıncıları arasında kriz: Sınır dışı ediliyor

Dışişleri bakanlığı, DW muhabirlerinin basın kimlik bilgilerinin iptal edileceğini, Rusya'daki bürosunun kapatılacağını ve yakın gelecekte Almanca yayınlarının Rus uydu televizyonundan yasaklanacağını açıklayarak, bunun "misilleme önlemlerinin" ilk aşaması olduğunu söyledi.

KRİTİK ZAMANLAMA

Hareket, Rusya'nın batı ile medya savaşında, geçen yıl bir BBC gazetecisi ve Hollandalı bir muhabirin sınır dışı edildiği bir tırmanışa işaret ediyor. Batılı hükümetlerin Rusya'yı Ukrayna'ya saldırı başlatmaya hazırlanmakla ve yaptırımlarla tehdit etmekle suçladığı, jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde geliyor.

Çarşamba günü Alman makamları, yayıncının Almanca yayın yapan kanalı RT Almancanın lisansının Almanya'da geçersiz olduğunu söyleyerek yayınlarını yasakladı. Kremlin'den bir sözcü kararı siyasi olarak nitelendirdi ve bunun "ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdan başka bir şey olmadığını" söyledi. (Guardian)

Yorumlar (0)
16
açık