Sağlık Bakanlığı coronaya karşı yeni uygulamaya geçiyor: Covid-19 Takip Merkezleri

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Covid-19 takip merkezleri açılıyor Corona virüsünde vaka ve hasta sayısının yükselmesi ile birlikte Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama başlattı. Hastaların kontrol ve takibini yapabilmek için ''Covid-19 Takip Merkezleri'' açmayı planlayan bakanlık, Ankara ve Eskişehir''de pilot uygulamalarına başladı.

Gündem 16.12.2020, 09:25 16.12.2020, 09:25
Sağlık Bakanlığı coronaya karşı yeni uygulamaya geçiyor: Covid-19 Takip Merkezleri

Merkezlerin bu illerin ardından kısa süre içinde 24 ilde bulunan 30 sağlık bölgesine; daha sonra da tüm yurda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

KOMPLİKASYONLARI İKİ YILA KADAR TAKİP EDİLECEK

* Merkezlerde Covid-19 geçirmiş hastaların, varsa hastalığa bağlı komplikasyonları en az iki yıl boyunca takip edilecek ve olası sağlık sorunlarına erken müdahale edilecek.

Merkezlerin tüm yurda yayılması planlanıyor

* Hastalığa karşı sağlık kalitesinin artmasının da hedeflendiği uygulamada yeni politikalara yönelik çalışmalar yürütülecek.

* Merkezlerde bilimsel araştırmalara zemin oluşturacak yeni yöntemler de geliştirilecek.

GÖNÜLLÜLÜK ESASI OLACAK

* Merkezlerde tamamen gönüllülük esası olacak. Buna göre Covid-19 geçiren vatandaşlar aranarak merkeze davet edilecek ve randevu oluşturulacak.

OLASI HASTALIKLARIN DA ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLACAK

* Kişinin sağlık durumu değerlendirilerek, gerek duyulması halinde ilgili uzmanlık alanlarına da yönlendirmeleri yapılıyor. Böylece Covid-19'un uzun dönemli etkileri yakından takip edilerek olası sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olunuyor.

ANKARA VE ESKİŞEHİR ÖNCÜ ŞEHİRLER OLDU

* İşlemleri için hiçbir ücretin istenmediği uygulamaya, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Aralık, Eskişehir Şehir Hastanesinde ise 8 Aralık itibariyle hasta kabulüne başlandı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu