Sanat dünyası Samsun'daki Atatürk'e hain saldırıya tepki gösterdi

Samsun’da, Atatürk Parkı’ndaki Onur Anıtı’na halat bağlayıp, çekmeye çalışan iki kişi, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilerek tutuklandı. Anıta yapılan saldırıya birçok sanatçı tepki gösterdi. Saldırıya sert tepki gösteren Zülfü Livaneli, "Bir devleti yıkmadan kurucusunu yok edemez kimse" dedi.

Gündem 05.02.2022, 10:50 05.02.2022, 11:16
Sanat dünyası Samsun'daki Atatürk'e hain saldırıya tepki gösterdi

Samsun’da Onur Anıtı’na düzenlenen saldırının ardından hem ülke genelinde hem de sosyal medyada vatandaşlar Atatürk etrafında birlik oldu. Gece boyunca yurttaşlar, meşalelerle nöbet tutarken bir yandan da sosyal medyadan tepkiler sürdü. Sanat ve siyaset camiasından da birçok isim, hain saldırıya tepki gösterdi.

İşte o tepkilerden bazıları:

Gökhan Özoğuz: Ülkede ne zaman karışıklık yaratılmak istenilse Atatürk’ün ya evine ya heykeline saldırıyorlar. Bu provokatörlerin oyununa gelmemek lazım. Kargaşa çıksın diye yapıldığı çok belli. Ülkenin genetiğini ortaya koyan yapıdır Atatürk. O saldırıyı yapan arkadaşları kenara çekip yolumuza devam edeceğiz. Türkiye şu an bir duraklama dönemi geçiriyor ama bunlar da geçecek.


© Fazıl Say / tweet / 04.02.2022

Fazıl Say: Aydınlık bir gökyüzüne özlem duyuyoruz. İnsanlara hain deniliyor, terörist deniliyor, türlü suçlar atılıyor. Günümüzde bilimde, sanatta, spordaki tüm başarılar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş vizyonu sayesindedir. Biz sanatçılar bunun bilincindeyiz, müteşekkiriz. İzindeyiz.

Zülfü Livaneli: Çılgınlık. Geçmişte Ticani hareketi vardı bunu yapan. Provokasyon ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bir devleti yıkmadan kurucusunu yok edemez kimse.


© Sahan Gokbakar / tweet / 04.02.2022

Şahan Gökbakar: Atatürk heykeline saldıran meczuplar tutuklandı. Her halde son dönemde yapılan en doğru tutuklama. Atatürk bu ülkenin ortak değeridir. Esarete teslim edilmiş bir imparatorluğu, tekrar ayağa kaldırmış, düşmandan kurtarmış ve modern, çağdaş bir cumhuriyet inşa etmiş bir kahramandır.
 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu