Şantajla borsa şirketlerinden para alan Orhan Pala’yı kim koruyor?

Halka açık birçok şirket hakkındaki spekülatif haberleri ile bilinen “Borsagündem” isimli site ve sahibi Orhan Pala hakkındaki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Hakkında yalan haber yaptığı şirketler ile ilgili bir daha olumsuz habere yer vermeyen Pala’ya ilişkin çok sayıda savcılık başvurusunun olduğu öğrenildi. Ancak iddiaya göre, Pala’nın özellikle temasta olduğu bir savcı eli ile söz konusu şikâyetlerden sonuçsuz kalıyor.

Gündem 24.02.2022, 05:28 29.08.2022, 15:22
Şantajla borsa şirketlerinden para alan Orhan Pala’yı kim koruyor?

Özellikle halka açık şirketler açısından, haklarındaki haberler büyük önem arz ediyor. Bu şirketler hakkındaki kimi yalan veya spekülatif haberlerin ise gerek küçük yatırımcıya gerek şirkete önemli bir zarar verdiği bilinen bir gerçek. Bu noktada hem medyada hem halka açık şirketler nezdinde ismi gün aşırı gündeme gelen bir kişi söz konusu. Bu kişi, bir dönem önemli bir gazetede de çalışan Orhan Pala

BİRÇOK ŞİRKETİN KÂBUSU

Pala’nın sahibi olduğu Borsa Gündem, bir dizi firma hakkındaki yaptığı yalan haberle şikayetlerin odağında. 10 milyon TL sermayeli Medya Gündem Dijital AŞ’ye bağlı olan bu haber sitesi, yüzlerce şirketin de kâbusu olmuş durumda.

PARA GELDİ Mİ YALAN HABER SİLİNİYOR

Pala’nın şantajına maruz kalan iş insanlarından birinin bu noktada anlattıkları ilgi çekici: “Bazen halka açık bir şirket ve patronu hakkında, bazen bir borsa oyuncusu hakkında sansasyonel haber yapıyor. Kullandıkları haberlerin çoğu da yalan. Ancak bir süre sonra bakıyorsunuz bu girdikleri haber silinmiş. Şimdi soru şu, eğer haber doğru idiyse neden silindi. Durumu hepimiz biliyoruz. Yalan haber giriliyor. Sonra şirket ile temasa geçiliyor. Alınması gereken para alındıktan sonra haber siliniyor. Kurulan tezgâh bu kadar net. Bu sitenin sahibi Orhan Pala’nın tüm bu işlerdeki tek bir motivasyonu var. O da para... Bakın açık söylüyorum. Orhan Pala piyasadaki insanları resmen haraca bağlamış. Kendisine reklam ya da direkt para vermeyen kişi ve kuruluşları hedef alıyor. İlgili otoritelerin buna derhal müdahale etmeleri gerek. Burada açık bir şantaj suçu var” diye konuştu.


ARD Bilişim, halka arz yaptıktan sonra yatırımcıların tepkisini çekmişti...

PALA’YI KİM KORUYOR?

Peki, Orhan Pala bu gücü nereden alıyor; dahası arkasında kimler var. Öyle ya, birçok firma ve sahibinin canını yakan Pala hakkında onlarca savcılık başvurusu var. Ancak, Pala’nın, yakın ilişki içinde olduğu bir savcı eli ile bu şikâyetlerin tamamına yakını takipsizlik alıyor. Yine, onca şikâyete rağmen SPK’nın sessizliği de dikkate değer. Üstelik SPK Piyasa Gözetim Dairesi borsadaki tüm işlemleri anbean görebiliyorken nasıl oluyor da Pala ve ekibi bu kadar pervasızca hareket edebiliyor.

Yorumlar (2)
Ben 7 ay önce
Bu haberi borsa gündem sitesinde nasıl yayınladınız peki?
Vatandaş rıza 1 ay önce
Gerçeklerin bir gün,gün"yüzüne çıkmak gibi kimine göre kötü kimine göre iyi bir huyu vardır bu orhan pala denen kişi hakkında bu yazının
24 Şubat 2022, 05:28,de çıkan haber ve bugün 27/08/2022 tarihine geldiğimiz gün orhan pala gerçeklerinin ayyuka çıkan gerçekleri hayat ve yaşamın realitesinin devamı tekerürü misali bu dünya iyi olanların degil herdaim iyi oynuyanların dünyası olmaya devam ediyor maalesef.
24
açık