Saray''daki ziyafette ağırlanan Iraklı vali, dönüşte Türkiye''yi eleştirdi

Saray''daki ziyafette ağırlanan Iraklı vali, dönüşte Türkiye''yi eleştirdi Saray''da Irak Başbakanı Mustafa Kazımi için verilen ziyafette bulunan Duhok Valisi Ali Teter, ülkesine dönüşte Türkiye''ye yönelik eleştirilerde bulundu.

Gündem 22.12.2020, 11:31 22.12.2020, 11:31
Saray''daki ziyafette ağırlanan Iraklı vali, dönüşte Türkiye''yi eleştirdi

Türkiye'nin "Irak topraklarında işgalci konumunda" olduğunu savunan Teter, "Maalesef işgal ettikleri yerlerde de iyi muamelede bulunmuyorlar. Ağaçları kesiyorlar, halkın bağ ve bahçesine zarar veriyorlar. Bu konuda geçmişte birçok defa Türkiye hükumetini bilgilendirdik, itirazlarımızı ilettik, bunu yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

* Irak Başbakanı Mustafa Kazımi başkanlığında Ankara'yı ziyaret eden heyette yer alan Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Duhok kenti Valisi Ali Teter, Rudaw TV'ye konuştu. Görüşmelerde Irak ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığını aktaran Teter, Ankara ve Bağdat hükümetlerinin karşılıklı özel talepleri olduğunu söyledi. 

* Duhok Valisi Teter, Habur Sınır Kapısı'nın yanına Ovaköy-Peşhabır sınır kapısının açılmasının gündeme geldiğini, Türkiye'nin bunda çok ısrarcı olduğunu dile getirdi. Türkiye ile Irak arasında demiryolu ve Basra Körfezi'nden Zaho'ya kadar bir otobanın inşası gibi konuların da konuşulduğunu aktaran Teter, Türkiye'nin Irak'taki varlığı ve PKK mücadelesine yönelik ise tepki çekecek ifadeler kullandı.

“HER GÜN TÜRK BOMBARDIMANI NEDENİYLE VATANDAŞLARIMIZ ZARAR GÖRÜYOR”

Teter, kendisine yöneltilen bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

* "Görüşmelerde birçok başlık gündeme geldi. Başlıklardan biri de su meselesiydi ki Irak hükümeti Dicle ve Fırat nehirlerinde Irak'ın payına düşen suyun korunmasını talep etti. Mustafa Kazımi, Türk yetkililere, 'topraklarımızın Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturan silahlı grupların konumlandığı bir saha olmasına izin vermeyeceğiz' dedi. Bu çok doğal bir durum. Kazımi aynı zamanda her iki ülkenin de birbirlerinin iç meselelerine müdahalede bulunmamasını istedi. 

* Bildiğimiz gibi Irak'ın böyle bir durumu da yok, burada Kazımi'nin Türkiye hükümetine mesajı Türkiye'nin Irak'ın içişlerine müdahale etmemesi yönündeydi. Yine Irak hava sahasının ihlalinin sona erdirilmesini kastetti. Çünkü son dönemde de şahit olduk; her gün Türk savaş uçaklarının bombardımanları nedeniyle Duhok'ta kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız zarar görüyor.

* Bu nedenle heyet Türk yetkililerden Irak'ın egemenliğine saygı duyulmasını istedi. Buna karşılık Türkiye'de silahlı grupların Irak topraklarını kendilerine yönelik saldırılar için kullanılmasına müsaade edilmemesini istedi. Türkiye bu talebinde daha çok PKK'yi kastetti. Yine PYD ve Demokratik Suriye Güçleri'ni kastettiler. Ayrıca Şengal Anlaşması'nı gündeme getirdiler ve aynı anlaşmanın bir benzerinin Mahmur ve diğer yerler için de sağlanmasını istediler.”

"KÖYLER BOŞALTILMAK ZORUNDA KALDI"

* Vali Ali Teter, "Türkiye'nin bombardımanlarından şu ana kadar kaç kişinin yaşamını yitirdiği" yönündeki soruyu ise "Maddi zararın boyutlarını kesin bir şekilde belirlememiz mümkün görünmüyor. Fakat çok sayıda köy boşaltılmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yaz halka ait çok sayıda arazi, bağ ve ekim alanı zarar gördü, kurudu" diye yanıtladı.

Yorumlar (0)
21
açık