Seçim yasasında flaş gelişme! 'Cumhur' vazgeçti

Cumhur İttifakı'nın 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı seçim yasasında flaş gelişme yaşandı. AK Parti ve ortağı MHP dar bölge seçeneğinden vazgeçti.

Gündem 25.01.2022, 13:18 25.01.2022, 13:26
Seçim yasasında flaş gelişme! 'Cumhur' vazgeçti

AK Parti ve MHP tarafından 1,5 yıldır çalışılan siyasi partiler kanunu ile seçim kanunlarındaki düzenlemeye ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, AK Parti ve MHP kurmayları çalışmada sona geldi. Cumhur İttifakı‘nın hazırladığı seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesini ön gören kanun teklifi 1-2 hafta içinde TBMM’ye sunulması bekleniyor.

BARAJ DEĞİŞTİ

15 maddelik kanun teklifiyle, yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 7’ye düşürülecek, seçmenlik vasfı kazanan vatandaşların bunu kaybetmesi engellenecek ve partinin seçime girme yeterliliği kazanması için Meclis’te grup kurma şartı kaldırılacak.

TEKLİFTE DARALTILMIŞ BÖLGE YOK

Düzenlemenin 1-2 hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenirken, teklifte dar bölge ya da daraltılmış bölge gibi seçenekler olmayacak.

'ERKEN SEÇİM' ALGISINA KARŞI

Seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin 1 yıldan önce gerçekleşecek seçimde uygulanamaması nedeniyle, ‘erken seçim’ algısı oluşturmamak için teklifin şubat ayına kadar bekletildiği belirtildi.

Yorumlar (0)
16
açık