‘Seçim Yasası’nda sona gelindi… Baraj yüzde 7, ‘istifa’ya ‘grup’ yasağı

AK Parti ve MHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı be taslak oluşturduğu Siyasi Partiler Yasası’nın (SPY) Mart 2021’de Meclis’e geleceği ileri sürüldü.

Gündem 03.12.2021, 09:53 03.12.2021, 12:14
‘Seçim Yasası’nda sona gelindi… Baraj yüzde 7, ‘istifa’ya ‘grup’ yasağı

AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) üzerinde çalıştığı ve birkaç pürüz dışında neredeyse tamamlandığı belirtilen SPY mart ayında TBMM’ye gelecek.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, SPY’deki 15 maddede değişiklik öngörüldüğü, bu değişikliklerden en önemlilerinden birinin “milletvekili transferini” düzenleyen madde olduğu belirtiliyor.

Söz konusu düzenlemenin “MHP’nin isteği üzerine” yasal düzenlemeye eklendiği kaydedilirken, MHP, 2018 seçimlerinde, CHP’nin, İYİ Parti’nin seçime girmesini sağlamak üzere 15 milletvekilini “ödünç vermesi”ne tepki göstermişti.

SPY’de yapılan düzenlemede anasaya hükmü gereğince 20 milletvekili çıkaran siyasi partiler grup kurabilecek ancak seçildikleri partilerden istifa eden milletvekillerine “aynı olanak” tanınmayacak. Milletvekilleri partilerinden istifa edip, 20 sandalye sayısına ulaşsa bile “grup kuramayacak” Ayrıca bir milletvekilinin “ancak seçildikten belli bir süre sonra partisinden istifa edebileceğine” yönelik düzenlemenin de yasaya eklendiği belirtiliyor.

BARAJ YÜZDE 7

TBMM’ye mart ayında sevk edilecek yasa teklifinde “baraj yüzde 7”ye düşürülüyor. Ayrıca SPY’deki düzenleme ile il ve ilçe seçim kurulları başkanlarının atanmasına yönelik de maddeler bulunduğu ifade ediliyor. Teklifin önce liderlere sunulacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
4
parçalı az bulutlu