Seçime katılacak partilerin listesi güncellendi

Siyasi Partiler Kanunu'na göre seçime girebilecek 17 parti Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Listede Gelecek Partisi ve DEVA Partisi yer almıyor.

Gündem 31.01.2021, 08:23
Seçime katılacak partilerin listesi güncellendi

Her Ocak ayında YSK tarafından açıklanan seçime girebilecek siyasi partiler listesi belli oldu. Bu kapsamda 2020 yılında, 15 olarak belirlenen seçime girebilme yeterliliğine sahip parti sayısı, 2021'de Genç Parti ile Muhafazakar Yükseliş Partisi’nin (MYP) eklenmesiyle 17’ye çıktı.

Bu seneki listede Ahmet Davutoğlu’nun liderliğindeki Gelecek Partisi ile Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi yer almıyor. Genç Parti ise seçime katılabilecek partiler arasında yer aldı.

KONGRE YAPMA ŞARTI

YSK olası bir seçim kararının ardından ise yeniden toplanarak, seçime girebilecek partileri ilan ediyor, gerekirse listeyi revize ederek ayrı bir kararla ilan ediyor.

YSK’nın kararında 1 Ocak’tan “En az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları” belirlenen 17 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu ifade edildi. Kararda bu partiler şöyle açıklandı: “Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi.”

OLASI SEÇİM KARARINDA GELECEK VE DEVA’NIN DURUMUNA BAKILACAK

Gelecek ve DEVA ile diğer partiler, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’ndaki koşulları karşılamadıkları gerekçesiyle seçime girme yeterliliğine sahip partiler listesinde yer almadılar. Gelecek ve DEVA Partileri de bir seçim kararı alınması halinde olası oy verme gününden altı ay önce bu iki kriteri yerine getirmeleri halinde YSK’nın listesine girerek, seçime katılabilecekler. 

Yorumlar (0)
22
açık