Selvi: İktidar, erken seçim tartışmaları için hazırlık içinde

Erken seçim tartışmalarının her geçen gün artmasına ilişkin Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, iktidarın bu tartışmaların önünü kesmek için bir plan hazırladığını iddia etti.

Gündem 04.10.2021, 15:04 04.10.2021, 15:06
Selvi: İktidar, erken seçim tartışmaları için hazırlık içinde

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, iligili yazısında "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli ise seçimlerin zamanında yapılacağını belirterek sürekli olarak 2023’ü işaret ediyorlar. İktidar erken seçim tartışmalarının önünü kesmek için bir hazırlık yapıyor" ifadelerini kullandı.

Selvi şu şekilde devam etti:

"Anayasa gereği bütçenin yılbaşından en az 75 gün önce Meclis’e sunulması ve mali yılbaşından önce çıkarılması gerekiyor. O nedenle ekim ayının ortasında Meclis’e sunulacak olan bütçe, aralık ayının üçüncü haftası da kabul edilerek Meclis’ten geçecek.

Normalde 1 Ekim’le birlikte Meclis’e sunulması planlanıyordu. Ancak son zamanlarda muhalefetin erken seçim diye bastırması üzerine bir takvim değişikliğine gidildi. Seçim yasasındaki değişikliklerin bütçeden sonra Meclis’e sunulması bekleniyor. Yani aralık ayının son haftası. Meclis’ten geçmesi ise önümüzdeki yılın ocak sonu ya da şubat ayı olarak düşünülüyor. Peki bu ne getirecek?

Seçim yasası 2022 yılının ocak ya da şubat ayında olursa o zaman Anayasa’nın 67. Maddesi gereği 2023 yılının ocak ya da şubat ayından önce erken seçim yapılması mümkün olmayacak."

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu