Serbest kalan Cargill işçilerine sokağa çıkma yasağı cezası

Sendikalı oldukları için işten atılan Cargill işleri, Tarım ve Orman Bakanlığı önünde eylem yapmak isteyince gözaltına alınmışlardı. Gece saatlerinde serbest kalan işçilere bu kez de sokağa çıkma yasağı cezası kesildi.

Gündem 12.01.2021, 10:41 12.01.2021, 10:59
Serbest kalan Cargill işçilerine sokağa çıkma yasağı cezası

Cargill’in Bursa’daki fabrikasında işten kovulan işçiler, başlattıkları direnişin bininci gününde Tarım ve Orman Bakanlığı önünde seslerini duyurmak için Ankara’ya geldi.

Tek Gıda-İş Sendikası binasında toplanan işçilerin yolu polis tarafından kesildi. Bakanlık binasına yürümelerine izin verilmeyen işçiler eylemlerini sendika binası önünde ayapmak isteyince ise polis tarafından gözaltına alındı.

Emniyette ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan 14 Cargill işçisi, akşam geç saatlerde dışarı çıkmış olunca, bu kez de sokağa çıkma yasağı nedeniyle iki kez ceza kesildi.

İşçilere biri gece yarısı, diğeri yasağın bitmesine 15 dakika kala saat 04.45’te iki kez ceza kesildi.

Tekgıda-İş Sendikası Temsilcisi Suat Karlıkaya yaşananlara sosyal medya hesabından “Ankara Emniyet’i gidebilirsiniz diyerek bizi yola çıkartıyor. Sonra Gölbaşı emniyetine plakamızı verip sokağa çıkma yasağından ceza yazdırıyor. Devlet gücünü gerçekten bizde mi sınıyor. Geri dönüyoruz Ankara’ya. İşsiz insanlara yaptığınızla gurur duyun” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Cargill İşçi Komitesi de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ikinci kez ceza yazıldığını duyurdu.

O paylaşımda, “Ankara’da bize ceza kesen polisler bir tutanak verdiler. Bununla Karaman’a gidebilirsiniz dediler. Karaman’ın girişinde yine plakalarımız verilmiş yine 04:45’de sokağa çıkma yasağı sebebi ile ceza kesildi. Bu ülkede emniyet müdürünün sözü bu demek ki. Herkes zulmünde boğulsun” ifadelerine yer verildi. 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu