Servetleri saadet bozdu: Ünsal Ban ve Zehra Taşkesenlioğlu arasındaki 2.5 milyon dolarlık sır perdesi açığa çıktı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in rüşvet iddialarında adı geçen AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanan eşi Ünsal Ban arasında boşanmaya kadar giden 2.5 milyon dolarlık sır perdesi açığa çıktı. Ban, ortak hesapta bulunan parayı borsada batırdı. Boşanma aşamasında olan Taşkesenlioğlu ise batan 2.5 milyon doları eşinden geri istiyor. 

Gündem 31.08.2022, 07:24 31.08.2022, 13:26
Servetleri saadet bozdu: Ünsal Ban ve Zehra Taşkesenlioğlu arasındaki 2.5 milyon dolarlık sır perdesi açığa çıktı

Boşanma aşamasında olan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile eski THK Ünversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın arasındaki 2.5 milyon dolar alacak verecek tartışmasının gerisinde yatan sır perdesi aralandı.

Önceki gün kendisine ait olmayan bir araçla Marmaris’te yakalanan Ünsal Ban’ın Zehra Taşkesenlioğlu’nun 2.5 milyon dolar borç verdiği gerekçesiyle bu parayı boşanma aşamasında geri istediğini belirten Ban, “Sormak lazım 2.5 milyon doları nereden buldun? diye konuşmuştu. Borsa çevrelerinden konuşulan iddialara göre, Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşinden talep ettiği 2.5 milyon dolarlık borç, ortak aile hesabından kendisinin ve ağabeyi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun bilgisi dışında alınarak borsada batırılmasından kaynaklanıyor. 

'AİLENİN KASASI'

Zehra Taşkesenlioğlu’nun ağabeyi olan eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarında deneyimli olan Ünsal Ban üzerinden şirketlerle iş çevirdiği, Ban’ın Taşkesenlioğlu ailesinin kasası olduğu belirtiliyor. 

Ünsal Ban, birkaç ay önce Sinpaş GYO iştiraklerinden Servet GYO’nun tahtasını yöneterek manipülatif işlemlerle parasını katlamak istiyor. Bu duruma eşi ve kayınbiraderi karşı çıkıyor. Ancak iddialara göre AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaslan’ın eşi ile birlikte bu işe giren Ünsal Ban, eşi Zehra Taşkesenlioğlu ile kayınbiraderi Ali Fuat Taşkesenlioğlu’ndan bu işi gizliyor.

HİSSELERE TALEP YOK

Ortak kasadan aldığı 150 milyona yakın bir parayla Servet GYO’nun halka açık hisselerini önce manipülatif olarak yükseltip sonra da “keriz silkeleme” diye tabir edilen yöntemle yatırımcıya çakmak amacıyla topluyor. Şirketin Almanya’da aldığı arsanın basında “yurtdışında büyük yatırım” diye lansmanı yapılınca yatırımcıların bu hisseye gözü kapalı gireceklerini düşünüyorlar. 

Eşi Zehra Taşkesenlioğlu ile eski SPK Başkanı olan kayınbiraderi Ali Fuat Taşkesenlioğlu, batırılan parayı geri istiyor. Paranın bir kısmı kurtarılabiliyor. Ancak 2.5 milyon dolarlık kısmını geri alamıyorlar. Bu nedenle boşanırken Zehra Taşkesenlioğlu eşi Ünsal Ban’dan hem 70 milyon lira tazminat hem de evlenirken borç verdiğini iddia ettiği 2.5 milyon doları istiyor.

Kaynak: Cumhuriyet
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu