Şimdi de Türkçe Kuran polemiği... Erdoğan''dan sert sözler

Şimdi de Türkçe Kuran polemiği... Erdoğan''dan sert sözler İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Mevlana''yı anma etkinliği Şeb-i Arus töreninde okuttuğu Türkçe Kur''an-ı Kerim''in yankıları sürüyor. İBB''nin Türkçe Kuran okutmasına son olarak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tepki gösterdi. Erdoğan "İdeolojik, turistik, ticari hesaplarla dini sembollerimize sataşılmasını art niyetli buluyoruz. Edep ya hu’ dedi.

Gündem 23.12.2020, 13:21 23.12.2020, 13:21
Şimdi de Türkçe Kuran polemiği... Erdoğan''dan sert sözler

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Şeb-i Arus töreninde Kur’an-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif’in Türkçe okunmasına tepki gösterdi. 

Erdoğan isim vermeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu sert sözlerle eleştirdi.

İşte Erdoğan'ın polemik yaratan törenle ilgili söyledikleri;

*Buldukları her fırsatta tek parti faşizmine dönüyorlar. Kur’an-ı Türkçe okutma gibi bir garabet İstanbul’da sergilendi. Kuran-ı Kerim’e inanıyorsanız ona gereken hürmeti göstermek zorundasınız.

*Eyüp Sultan’da seçim öncesinde kalkıp da bir mihrabiye yerine Kuran-ı Kerim’i önüne açıp, orada Yasin-i Şerif’ten belli bir bölümü, aslına uygun okumak, sana bir şey getirmez.

*E niye onu da Türkçe okumadın? Onu da Türkçe okusaydın. Bak bakalım millet sana ne değer veriyor.

*Kimsenin inancımıza, kültürümüze, meşrebimize el ve dil uzatmasına müsaade etmeyiz. Her şey istismar. Gereken dersi gereken hesabı sormak suretiyle alacaklar.

FOTO:Arşiv- Erdoğan'ın 2015 seçimlerinde Güneydoğu'daki seçim mitinglerinde kürsüden gösterdiği Kürtçe Kuran-ı Kerim çok konuşulmuştu.

 

*Ülkemizi ileriye götürecek her hizmetin başımızın üstünde yeri vardır. Ama milletimizin değerlerine, tarihine kültürüne yönelik, hiçbir saldırıyı da hoş görmeyiz. Geçmişte uzunca bir süre ülkemizin enerjisini bu tür konularla heba edenlere aynı oyunları oynamalarına izin vermeyeceğiz.

*Milletin böyle bir talebi yokken, ideolojik, turistik, ticari hesaplarla dini sembollerimize sataşılmasını art niyetli buluyoruz. Asıl mesele niçin yola başvurulduğu. Tasavvufta ‘Edep ya hu’ kaidesi var. Buna dikkat etmezsen rezil olursun. Bunların da akıbeti budur. Hayatımız boyunca kimsenin kökeniyle, inancıyla, meşrebiyle, hayat biçimiyle uğraşmadık, uğraşmayız.

*Hz. Mevlana’nın izinden gidiyorsanız geleneklerine de saygı göstereceksiniz. Buna mecbursunuz. Milletimizin tarihine, geleneklerine yönelik hiçbir saldırıyı mazur göremeyiz. Kendilerine hak ettikleri şekilde karşılık vermeyi sürdüreceğiz.


 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu