Sokağa çıkma yasağında iki daire birleşip apartmanda halay çekti!

Sokağa çıkma yasağında iki daire birleşip halay çekti Ankara''da akıllara durgunluk veren olayda sokağa çıkma yasağının olduğu sırada bir apartmanın koridoruna halı seren kişiler 2 daireyi birleştirerek halay çekti.

Gündem 16.12.2020, 12:46 16.12.2020, 12:46
Sokağa çıkma yasağında iki daire birleşip apartmanda halay çekti!

Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonunda birçok kişi kuralları delerken bazıları pes artık dedirtti.

* Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüse karşı hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını çeşitli yöntemler ile delenlere ilişkin açıklama yaptı.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı

‘’YASAĞI DELMEK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR’’

* Vatandaşların bir kısmının sokağa çıkma kısıtlamasını delmek için her yolu denediğini belirten Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

‘’KENDİLERİNİ HASTA GİBİ GÖSTERENLER VAR’’

"* Maalesef vatandaşlarımızın bir bölümü yasakları delmek için her yolu deniyor. Hiçbir işi olmadığı halde hastaneden doktor randevusu alarak, 'hastanede randevum var' diyerek hastaneye gitmeye çalışanlar, kendilerini acil hasta gibi gösterenler gibi maalesef böyle olumsuz uygulamalar var. 

‘’DOKTOR RANDEVUSU ALIP GİTMİYORLAR’’

* Bu kişiler sağlık sistemini de meşgul ediyorlar, doktor randevusu alıyorlar gelmiyorlar, dışarıya çıkmak için sadece bunu kullanıyorlar.

* Çok az sayıda olsa da bunun doğru olmadığını bir kez daha hatırlatmak gerekiyor.

‘’HEPİMİZ YORULDUK’’

* Bunun yanında, 'markete gidiyorum' diye çıkıp, 3 saat marketten gelmeyen, ara sokaklarda dolaşan vatandaşlarımız var. Hepimiz dışarıya çıkmak istiyoruz, hepimiz çok yorulduk, sıkıldık; ama böyle şeyleri yapmamamız gerekiyor. Yasakları delmek için fırsat kollamak yerine, 'kurallara nasıl uyarız daha' diye fırsat kollamak daha doğru bir yaklaşım olacak.

‘’İKİ EV BİRLEŞEREK HALAY ÇEKMİŞ’’

* Hele ki yakın zamanda şahit olduğum bir olay vardı; Ankara'nın bir mahallesinde 2 ev kapılarını açmış birleştirmişler, apartman koridoruna halı sermişler. İki ev birbirleriyle halay çekerek dolaşıyorlar. Böyle bir şeyin olmaması gerekiyor, böyle bir şeyin yapılmaması gerekiyor. 

* Biz hep 'hafta sonu olunca çekirdek aile içerisinde kalın' diye söylüyoruz; ama vatandaşlarımız hafta sonu cuma akşamı başlayan pazartesi sabah sonlanan kısıtlamayı halay çekme fırsatı olarak değerlendirmişler. Bu doğru değil. Halay çekenlerin birbirine koronavirüs bulaştırdı.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu