Son 1 yılda 24 parti kuruldu: İşte seçime katılabilecek 19 parti!

Türkiye'de son 1 yılda 24 siyasi parti kurulurken faaliyette bulunan parti sayısı da toplam 124'e yükseldi. Öte yandan YSK verilerine göre ise 19 parti seçime girebiliyor...

Gündem 27.12.2021, 05:45
Son 1 yılda 24 parti kuruldu: İşte seçime katılabilecek 19 parti!

Siyasette 'erken seçim' çağrılarının sürdüğü 2021 yılında çok sayıda siyasi parti kuruldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Siyasi Partiler bölümünde yer alan bilgilere göre, 2021 yılında 21 yeni siyasi parti kuruldu. Böylece Türkiye’de faaliyette bulunan toplam siyasi parti sayısı 124’e yükseldi.

İNCE VE ÖZDAĞ'IN PARTİLERİ DE VAR

2021 yılı içerisinde kurulan sözkonusu partiler, “Gelişim ve Demokrasi Partisi, Sevgi ve Saygı Partisi, Doğuş Partisi, Cumhuriyet ve Adalet Partisi, Memleket Partisi, Türkiye Altın Çağ Partisi, Yeniden Diriliş Partisi, Tuğra Partisi, Aydınlık Demokrasi Partisi, Zafer Partisi, Bağımsızlık Partisi, Liberal Parti, Milli Birlik ve Gelişim Partisi, Adaletin Aydınlığı Partisi, Vatanseverler Partisi, Al Sancak Partisi, Yükseliş Partisi, Türkiye Gençlik Partisi, Dayatmasız Yaşam Partisi, Adalet ve Özgürlük Partisi, Milli Yol Partisi” oldu. 

19 PARTİ SEÇİME GİREBİLİYOR

Yeni kurulan bu partilerle birlikte olası bir seçim öncesi oy pusulasında yer alabilecek partiler de merak konusu oldu. YSK’nin açıkladığı son listeye göre hali hazırda seçime girme yeterliliğine sahip sadece 19 siyasi parti bulunuyor.

Seçime girebilecek partiler:

Adalet ve Kalkınma Partisi,
Anavatan Partisi,
Bağımsız Türkiye Partisi,
Büyük Birlik Partisi,
Cumhuriyet Halk Partisi,
Demokrasi ve Atılım Partisi,
Demokrat Parti,
Demokratik Sol Parti,
Genç Parti,
Halkların Demokratik Partisi,
Hür Dava Partisi,
İYİ Parti,
Milliyetçi Hareket Partisi,
Muhafazakar Yükseliş Partisi,
Saadet Partisi,
Sol Parti,
Türkiye Komünist Partisi,
Vatan Partisi,
Yeniden Refah Partisi.

Yorumlar (0)
22
açık