Son ankette 'Cumhur'a şok: AK Parti ve MHP'lilerin yüzde 60'ı ekonomi kötü diyor

İstanbul Ekonomi Araştırma ve Danışmanlık A.Ş., 2021 yılında yaptıkları anketlerin sonuçlarını raporlaştırdı. Raporda çıkan sonuçlara göre; 2021 yılında bugününü çok kötü değerlendirenler arttı. 

Gündem 09.01.2022, 07:25 09.01.2022, 09:36
Son ankette 'Cumhur'a şok: AK Parti ve MHP'lilerin yüzde 60'ı ekonomi kötü diyor

İstanbul Ekonomi Araştırma ve Danışmanlık A.Ş., 2021 yılı boyunca yapılan Türkiye Raporu kamuoyu anketlerinin ve masabaşı araştırmaların sonuçlarını raporlaştırdı. 

2021 yılının başı ile yılın son aylarında ekonominin geleceğine ilişkin beklentilerdeki değişim raporun öne çıkan sonuçları arasında yer aldı. 

EKONOMİ KÖTÜ DİYENLERİN ORANI YÜZDE 10 ARTTI

Rapordaki verilere göre, ekonominin bugününü kötü/çok kötü olarak değerlendirenler 2021 yılında öne çıktı.

Bu oran Ocak 2021’de %68 iken sene sonunda döviz krizinin de baş göstermesi ile birlikte %79 seviyesine çıktı.

AK PARTİ VE MHP'LİLERİN BÜYÜK KISMI EKONOMİNİN KÖTÜ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Yıl boyunca 'Bugün itibariyle ekonominin nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?' sorusuna verilen yanıtlarda yılın son aylarda büyük bir değişim kaydetti. 

Özellikle AK Parti ve MHP'li seçmenlerin Ekim-Kasım ve Aralık aylarında ekonominin kötü gittiğine yönelik yanıtları artmış durumda. 

AK Parti seçmenlerinin yaklaşık yüzde 42'si Ocak ayında ekonominin kötü gittiğini söylerken; Aralık ayında bu oran yüzde 60'a yaklaştı. 

UMUTSUZLUK ARTIYOR

Yine rapor verilerine göre, yıl boyunca ''Önümüzdeki bir sene içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?'' sorusuna verilen yanıtlar, Aralık ayına geldiğinde döviz krizi ile birlikte değişti. 

Şubay ayında 'çok daha kötü, çok kötü' yanıtı yüzde 43'e kadar gerilirken; Aralık ayına geldiğimizde bu oran yüzde 54'e ulşamış durumda.

VATANDAŞLARIN YÜZDE 73'Ü FİYATLARIN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

''Önümüzdeki 3 ay içerisinde gıda fiyatlarının nasıl değişeceğini düşünüyorsunuz?'' sorusuna Aralık ayında cevap verenlerin yüzde 73'ü gıda fiyatlarının artacağını düşünüyor. 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TL mevduat düzenlemesi ile gıda fiyatlarının düşeceği yönündeki açıklamalarına rağmen yanıt veren sadece yüzde 9'u gıda fiyatlarının ucuzlayacağını düşünüyor. 

AK PARTİLİ SEÇMENLERİN YÜZDE 36'SI GIDA FİYATI ARTIŞLARINI EKONOMİ YÖNETİMİNE BAĞLIYOR 

Gıda fiyatlarındaki artışında CHP, HDP, İYİ Parti ve MHP seçmeninin çoğunluğu sorunun ekonomi yönetiminde olduğunu düşünüyor. 

AK Parti seçmeninin %27 si ve MHP seçmeninin %17 si, fiyat artışlarının sebebinin zincir marketlerin belirledikleri fiyatlar olduğunu düşünüyor.


 

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu