Sosyal medya fenomenlerine 'dolandırıcılık' tutuklanması

İzmir'de sosyal medyada para kazandınız deyip 'vergi' adı altında para alarak dolandırıcılık yapan suç şebekesine operasyon yapıldı. Aralarında sosyal medya fenomenleri; Yeşim Aydın (27) ile Simge Barankoğlu'nun (27) da olduğu 16 şüpheli tutuklandı.

Gündem 13.11.2021, 12:28 13.11.2021, 12:33
Sosyal medya fenomenlerine 'dolandırıcılık' tutuklanması

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, sosyal medyada para ödülü kazanıldığı belirtilip, 'vergisi' adı altında yurttaştan para alarak, dolandırıcılık yaptığı öne sürülen suç şebekesine yönelik ihbar üzerine soruşturma başlattı.

DHA'da yer alan habere göre; ekipler, dolandırıcılık şebekesinin, kullanıcıları sosyal medya üzerinden oynanan oyundan para ödülü kazandıkları ancak belli miktarda vergiyi vererek ödülü alabilecekleri yalanıyla kandırdığını tespit etti. Polis, 10 Kasım'da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla aralarında sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın'ın da bulunduğu 18 kişiyi gözaltına alındı.

Polisteki işlemlerinin ardından dün akşam adliyeye sevk edilen aralarında Barankoğlu ve Aydın'ın da bulunduğu 16 şüpheli tutuklandı, 2'si ise serbest bırakıldı.

'GEÇİMİMİ REKLAM YAPARAK SAĞLIYORUM'

Tutuklanan Simge Barankoğlu'nun, ifadesinde, "Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.


Simge Barankoğlu

Tutuklanan Yeşim Aydın'ın da "Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm" dediği öğrenildi.


Yeşim Aydın

Yorumlar (0)
11
az bulutlu