Sosyal medya yasasında 29'uncu madde endişesi: AK Parti kendine karşı

Önceki gün TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen kamuoyunda basına yönelik yeni yaptırımlar öngören ve “sansür yasası” olarak nitelendirilen yasada  "29'uncu madde" tartışmaya neden oldu

Gündem 17.06.2022, 06:57 17.06.2022, 07:14
Sosyal medya yasasında 29'uncu madde endişesi: AK Parti kendine karşı

Kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen “dezenformasyon teklifine” muhalefetin yanı sıra  AKP’den de tepki var. AK Partili kurmaylar, teklifteki “halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle yapılan haberlere” yönelik üç yıla kadar hapis cezası öngören 29. maddeye “itiraz ediyor.” Maddenin gazetecilere yönelik “niyet beyanının önünü açacağını” belirten AK Partililer, “Aslında teklif, internet ve sosyal medya düzenlemesi olacaktı. Ancak 5187 sayılı Basın Yasası’nda düzenlemeye dönüştü” eleştirisini getiriyor. 

AK Partili kurmaylar, “küfür, hakaret, kamu düzenini bozmaya elverişli paylaşım” gibi suçların “mutlaka cezalandırılması gerektiği”nde hemfikir. Ancak düzenlemede yer alan madde 29’daki “bazı muğlak ifadelerin uygulamada keyfiliğe sebebiyet verebileceği” gerekçesiyle, bu ifadelerin “komisyon aşamasında yeniden tartışılıp, düzeltileceği beklentisi”nin AKP içinde de tartışıldığına işaret ediliyor. Ancak “hukuken karmaşaya yol açabilecek ifadelerle ilgili bir düzenlemenin yapılmadığı”na işaret ediliyor.

Yorumlar (0)
19
açık