Soylu'ya eleştiride bulunanlara 'zehir' tavsiye ediyorum diyen yardımcıya soruşturma açılmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya eleştiride bulunanlara 'zehir' tavsiye ediyorum diyen rektör yardımcısına soruşturma açılmadı.

Gündem 01.09.2021, 10:00 01.09.2021, 10:11
Soylu'ya eleştiride bulunanlara 'zehir' tavsiye ediyorum diyen yardımcıya soruşturma açılmadı

CHP'li Özgür Özel’in verdiği önergesini cevaplayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, AK Parti'nin Siyasi Erdem ve Etik Kurul Başkanı da olan Rektör Yardımcısı Kemalettin Aydın’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirenlere “zehir” tavsiye etmesine ilişkin idari soruşturma açılmadığını kaydetti. CHP’li Özel, iktidar güdümünde bir akademi yaratmaya çalışanların, harekete dahi geçmediğini ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Parti'nin Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Başkanı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Kemalettin Aydın’ın sosyal medya hesabından, “Soyun ve sülalen ile gurur duyuyoruz sayın Soylu bakanım, paçana dalanların ödülü onlara cevap değil striknin (bir tür zehir) olmalı” şeklindeki ifadelerini Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin aktardığı habere göre, Özel’in eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini, Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl cevapladı.

"KİŞİLERİ BAĞLAYAN EYLEMLER..."

AK Parti eski milletvekili olan Rektör Prof. Cevdet Erdöl, “Yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının özel hayatında kendilerine ait sosyal medyada yaptığı açıklamalar yükseköğretim kurumunda yürütülen iş ve işlemlerle alakalı olmadığı sürece şahısları bağlayan eylemlerden kabul edildiği için ve de disiplin cezası verilecek filler içerisinde yer almadığından dolayı adı geçen öğretim üyemiz hakkında herhangi bir inceleme soruşturması yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Rektör Erdöl’ün cevabını yorumlayan Özgür Özel, "sosyal medyadan en ufak bir görüş beyanına dahi soruşturma açılıyor" dedi. Ayrıva Özel,  “Ülkenin saygın akademisyenleri bir bildiriye imza attıkları için görevden alınıyor. Ancak AK Partili bir rektör yardımcısının iktidar partisine muhalif kesimler için köpek zehri tavsiyesi bugüne kadar bir adli soruşturmanın konusu olmadı, bir idari soruşturmanın konusu da olmayacağı anlaşılıyor’’ şeklinde ifade etti.

 Özel, iktidar partisi güdümünde bir akademi yaratmaya çalışanların, insanlara köpek zehri tavsiyesi karşısında harekete dahi geçemediğini belirtirken, Erdöl’ün yanıtının, Prof. Aydın’ın paylaşımlarını sahiplendiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
26
açık